Премиерът на Полша Матеуш Моравецки обвини ЕС, че е опрял пистолет в главата, като е поискал от страната му да отмени съдебните реформи, заплашвайки я със санкции.
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Полша е в ожесточена конфронтация с Европейския съюз заради поредица от противоречиви съдебни реформи.
Брюксел смята, че реформите препятстват демократичните свободи, докато Полша твърди, че те са необходими, за да се изкорени корупцията сред съдиите.
В интервю за „The Financial Times” Матеуш Моравецки призова ЕС да отмени решението си за искане Съдът на Европейския съюз да наложи глоба на Полша заради реформите.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
"Това би било най-мъдрото нещо, което могат да направят. Защото тогава няма да разговаряме помежду си с опрян в главата пистолет", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Запитан дали Полша може да наложи вето върху решения на ЕС като ответна мярка, той отговори: "Какво ще стане, ако Европейската комисия започне трета световна война? Ако те започнат трета световна война, ние ще защитаваме правата си с всички оръжия, с които разполагаме."
По-рано този месец Конституционният съд на Полша постанови, че части от законодателството на ЕС са несъвместими с полската конституция. Решението породи опасения, че Полша може да напусне блока.
Спорът се пренесе на срещата на върха на лидерите на Европейския съюз в Брюксел миналата седмица, на която Моравецки заяви, че Полша е "готова за диалог", но няма да "действа под натиска на изнудването".
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Няколко от лидерите на ЕС заявиха по време на срещата, че Брюксел не бива да отпуска на Варшава 36 млрд. евро за възстановяване от пандемията, докато въпросът не бъде решен.
Спорът се съсредоточи върху новата дисциплинарна камара на съдиите, която Съдът на Европейския съюз определи като незаконна.
Полша обеща да я закрие, но все още не го е направила.
Източник: АФП