Румъния ще се присъедини към Шенген по суша от януари 2025 г., а решението ще бъде взето в петък в Будапеща.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Това съобщи румънският премиер Марчел Чолаку в интервю за телевизия Антена 3. Преди броени дни австрийската агенция АПА предаде, че на 22 ноември австрийският министър на вътрешните работи Герхард Кернер ще се срещне с колегите си от Румъния и България в унгарската столица, за да обсъдят пълноправното присъединяване на двете държави към Шенгенската зона. Инициатор за тези разговори е унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС.
"Срещата в петък е изключително важна, затова се договорих с унгарския премиер и ще отида в Унгария в деня, в който вътрешните министри се събират, за да изготвят финалния документ", отбеляза Чолаку. Той коментира, че нидерландският парламент, който се противопостави на присъединяването на България, също ще трябва да одобри документа.
Още: Орбан обеща да предложи България за Шенген по време на унгарското европредседателство (ВИДЕО)
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
"Ние обаче вече имаме договорен календар. Това (пълноправното приемане в Шенген - бел. ред.) ще се случи от 1 януари 2025. Румънците, които се прибират за празниците, ще си заминат много по-лесно след това", добави Чолаку, цитиран от БТА.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Къде обаче е България?
Припомняме, че Румъния и България влязоха в Шенгенското пространство от 29 държави по въздух и море през март 2023 г., след като постигнаха частично споразумение с Австрия, която първоначално се противопостави на присъединяването. Причината, която изтъкна Виена - нелегалната имиграция все още е твърде висока и двете страни трябва да направят повече, за да я предотвратят. Известно е обаче, че в Австрия основните опасения бяха свързани с вижданията на крайнодесните по темата.
Във въпросното си интервю Чолаку не спомена България, но присъединяването на двете страни до този момент се третира като пакетна сделка, припомня "Ройтерс". Предстои да стане ясно дали това условие все още е валидно на срещата в Будапеща.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Снимка: БГНЕС
Агенцията посочва, че Румъния и България са основни маршрути за нелегалната търговия с оръжие и трафика на хора и наркотици, но задълбочено разследване на Европейската комисия е показало, че покриват всички изисквания за Шенген.
Присъединяването към пространството за свободно движение би добавило 0,5% към годишния икономически растеж на Румъния, изчисляват от финансовото министерство на страната.
Още: Ветото на Австрия за Шенген може да падне на 12 декември