Русия постави в предварителен арест президента на узбекската общност "Ватандош" Усман Баратов заради "подигравателна публикация" в социалните мрежи за връщането на руските войници от Украйна.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Баратов ръководи обществена организация, която работи по правата на мигрантите. Той беше обвинен в "подбуждане към омраза", като се предвижда максимално наказание от три години затвор, предаде AFP.
Още: Русия погна лидер на узбекската диаспора: Зрее ли бунт на всички неетнически руснаци?
С какво е обидил руските войници?
През декември Усман Баратов публикува изображение на петел в социалните мрежи, след като диктаторът Владимир Путин се пошегува с повишаването на цените на яйцата в Русия. "Върнете петела от фронта", написа той. Терминът "петел" в руския затворнически жаргон се отнася за затворници в дъното на затворническата йерархия и често носи сексуален подтекст, уточнява БГНЕС.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
След изпращането на войски в Украйна през 2022 г. Москва предприе сериозни мерки срещу инакомислието, като забрани критиките към военната кампания и наказа хиляди хора за осъждането ѝ чрез ново обвинения - "дискредитация на руската армия".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Снимка: руски войник, Getty Images
Накърнил достойнството на руснаците
Следственият комитет заяви, че по време на разследването на Баратов е използвал "лингвистична и компютърна експертиза", за да анализира публикацията. Твърди се, че постът е накърнил "достойнството" на руските войници в Украйна.
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)
Публикацията предизвика гнева на влиятелни руски военни кореспонденти, които призоваха властите да го накажат.
Баратов попадна в полезрението на провоенните канали в "Телеграм" след интервю, в което уж изразява несъгласие с това, че всички жители на Руската федерация се наричат руснаци.