Швейцария не иска да е член на ЕС и НАТО

27 май 2017, 20:47 часа • 13153 | прочитания

По-голямата част от швейцарците искат страната им да води политика на неутралитет и икономическа независимост. Само 19% от гражданите са „за“ присъединяването към НАТО и едва 15% - „за“ членство в Европейския съюз. Това отчита публикуваният от Берн годишен доклад "Безопасност 2017", откъси от който бяха публикувани на страниците на местната преса.

Още: Зеленски отговори на Путин за новия му капан как да има мир в Украйна

Още: Новият папа заклейми Русия: Империалистическа война в Украйна. Тръмп реагира на Путин (ВИДЕО)

"Делът на хората, които имат благоприятно отношение към присъединяване към Европейския съюз или НАТО, е много нисък“, отбелязва в изследването. В сравнение с миналата година, броят на тези, които искат да се присъединят към ЕС, е намалял с 1%.

В същото време, 81% от швейцарските граждани одобряват икономическото сътрудничество с общността, която е основният търговски партньор на алпийската република.

Що се отнася до НАТО, както и миналата година, присъединяването към Северноатлантическия алианс подкрепят 19% от респондентите. Обща „неутралност“ все пак предпочитат близо 95 на сто от гражданите.

Още: САТЕЛИТНИ СНИМКИ: Украйна срина руски завод за военна електроника (ВИДЕО)

Още: Русия се стреми към ново оръжие от Иран, Макрон търси вариант за чужди войници в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

73% от швейцарците са песимистично настроени към перспективите за развитие на средата за сигурност в света, но общо 93% се чувстват сигурни в страната си. В сравнение с 2016 г. се увеличава доверието в държавните институции и в пресата - от 0,1 до 6,7 точки по десетобалната скала. Най-голямо доверие в този случай се изразено към полицията (7,9), предаде БГНЕС.

Докладът, изготвен от експерти на Военната академия и Центъра за изследване на сигурността към Федералното политехническо училище в Цюрих, представи резултатите от проучване, проведено през януари от института LINK сред 1209 анкетирани. Специалистите посочват, че през тази година редица фактори са повлияли на отговорите на гражданите. На първо място, в доклада се посочва "постоянното напрежение между Русия и Европейския съюз във връзка с кризата в Украйна." Това оказа влияние върху мненията на анкетираните, както и въпросът с бежанците в Европа, излизането на Великобритания от ЕС и терористичните атаки в Стария континент.

Още: Папа Лъв XIV ще се появи на балкона на базиликата "Свети Петър" за първата си неделна молитва

Още: Домашна помощница от България е обвинена за убийството на възрастно семейство в Гърция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес