Резолюцията на Европейския парламент можеше да се очаква предвид политическия контекст. Независимо от факта, че не е задължителна, тя със сигурност е отражение на доминиращото отношение към Сърбия. Сърбия дори не осъзнава колко рискува, като отказва да наложи санкции на Русия. Това заяви за водещия сръбски ежедневник "Danas" Соня Бисерко, председател на Хелзинкския комитет за правата на човека в Сърбия.
Още: Пожарникари се качиха на покрива на Сикстинската капела (ВИДЕА)
Още: Голям пожар при руско военно летище в Крим, украинската атака продължава (ВИДЕО)
Вчера Европейският парламент прие резолюция, в която изрично се посочва, че в бъдеще пари от еврофондове трябва да се изпращат на Сърбия само ако тя наложи санкции на Русия.
"Сърбия дори не е наясно, че нейният отказ да наложи санкции на Русия създава неблагоприятни отношения към Белград, особено в страни като Полша и балтийските страни. Досега Белград разчиташе достъпът до европейските фондове да остане в сила, но явно това може да бъде оспорено, което означава загуба от 200 милиона евро годишно за Сърбия", каза Бисерко.
По думите й резолюцията също казва на всички страни-кандидатки, че се очакват действия преди всичко по отношение на върховенството на закона.
Още: Следял пратките за Украйна: Подробности за руския шпионин в Александруполис
Още: Ще държим "лошите актьори" извън Украйна: Тръмп със знакови думи и F-16 (ОБЗОР - ВИДЕО)
"Очаква се по-голям надзор на реформите, какъвто досега не е имало. Особено интересна е частта за влиянието на трети страни в демократичните и изборните процеси. Настоящите събития в Сърбия и нарастващата привързаност към Русия създават впечатлението, че е трудно да се повярва, че Сърбия ще бъде способна и готова да направи такъв завой в поведението си", добави тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Путин никога не изоставя приятелите си": Додик говори за война в Босна и Херцеговина
Още: "Най-мрачните моменти с рака са озарени от най-дълбокото състрадание"
Според председателя на Хелзинкския комитет Сърбия, подобно на Русия, отхвърля европейските ценности, които са посочени в резолюцията:
"Сърбия, подобно на Русия, иска да преразгледа съществуващата система и граници", заключи Соня Бисерко.