СЗО препоръчва маските само при болни или за хората, грижещи се за такива

31 март 2020, 11:51 часа 3041 прочитания 0 коментара

В понеделник служители на Световната здравна организация (СЗО) заявиха, че все още препоръчват на хората да не носят маски за лице, освен ако не са болни от COVID-19 или се грижат за някой, който е болен. Информацията предаде CNN, цитирана от агенция БГНЕС.

Още: Сиярто: ЕС прилага двойни стандарти спрямо Сърбия

Още: Вдигат пенсиите на жените във Франция

"Няма конкретни доказателства, които да подсказват, че носенето на маски от масовото население има някаква потенциална полза. Всъщност има някои доказателства, които предполагат обратното с неправилното носене на маска или правилното ѝ поставяне", казва д-р Майк Райън, изпълнителен директор на програмата за спешни случаи на здравеопазването на СЗО, на медиен брифинг в Женева, Швейцария.

„Съществува и проблемът, че имаме огромен глобален недостиг“, каза Райън за маските и други медицински консумативи. "В момента хората, които са най-застрашени от този вирус, са здравни работници, които са изложени на вируса всяка секунда всеки ден. Мисълта, че те нямат маски, е ужасяваща".

Д-р Мария Ван Керхове, епидемиолог по инфекциозни заболявания към СЗО, също заяви на брифинг, че е важно „да дадем приоритет на използването на маски за онези, които се нуждаят най-много от тях“, каквито са действащите на предната линия здравни работници.

Още: Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер разтърси Гърция

Още: Заплаха за сигурността затвори "Октоберфест" (СНИМКИ)

"Не препоръчваме използването на маски, освен ако вие сами не сте болни и като мярка за предотвратяване на разпространението отвъд вас, ако сте болни", каза Ван Керхове.

„Маските, които препоръчваме, са за хора, които са вкъщи и които са болни, както и за тези хора, които се грижат за близки, които са вкъщи и са болни“, каза още експертът.

Служители на Световната здравна организация предупредиха на брифинг за медиите миналата седмица, че в световен мащаб има "значителен недостиг" на медицински консумативи, включително лични предпазни средства, както и такива за медиците.

"Трябва да бъде ясно", посочи Ван Керхове миналата седмица. "Светът е изправен пред значителен недостиг на предпазни средства за нашите работници на предните линии - включително маски и ръкавици, предпазни костюми и и щитове за лице - и защитата на нашите здравни работници трябва да бъде основен приоритет".

Още: Живеем от операция до операция, играем шах на сляпо: Украински офицер разби военното командване

Още: Медведев за ядрените подводници на САЩ до Русия: "Трудно е да намериш черна котка в тъмна стая, особено ако я няма"

Темата продължава и в нашия блог.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес