Украинският президент Виктор Янукович постави опонентите си в деликатна позиция, след като ги покани да управляват правителството и по този начин се представи като човек на компромиса, без обаче да удовлетвори техните изисквания.
„Предложението на Янукович е само маневра за разделяне на опозицията и за запазване на властта”, казва Андреас Умланд, анализатор от „Академията Киев-Мохил”, според когото предложените от властта мерки „не са сериозни”.
Украинският президент предложи поста на премиер на опозиционния лидер Арсений Яценюк и вицепремиерско място на Виталий Кличко. Той изрази готовност да обсъди преразглеждането на конституцията, която в момента концентрира по-голямата част от властта в ръцете на държавния глава, тъй като опозицията иска по-парламентарен режим.
Президентът изглежда хвана натясно опозицията с плана си за излизане от кризата, който бе обявен след бързо организирани преговори, от които никой не очакваше кой знае, тъй като по време на предходните срещи бяха направени твърде малки отстъпки.
Първоначално, лидерите на протестното движение изглеждаха объркани пред демонстрантите на сцената на площад „Независимост”. Те призоваха за продължаване на мобилизацията, тъй като исканията им не бяха удовлетворени, а именно свикване на предсрочни избори, отменяне на законите срещу протестите, които бяха приети на 16 януари, и освобождаване на опозиционния лидер Юлия Тимошенко.
Опозицията обаче не отхвърли официално предложението и главният заинтересован – Арсений Яценюк, изчака до следващия ден, за да изясни позицията си. „Няма сделка”, написа той в профила си в социалната мрежа. Бившият шампион по бокс Виталий Кличко окачестви предложенията на президента като „отровни” и целящи „разделението на опозицията”. Бизнесменът и бивш външен министър Пьотр Порошенко, който застана на страната на опозицията, обвини властта, че е направила предложенията, като се е надявала на отказ.
И наистина, предложението на президента бе прието хладно от улицата, която иска неговото отстраняване. Чувствайки се предадени след промяната в позицията му относно сближаването на Украйна с ЕС, по-късно хората от улицата бяха скандализирани от използването на сила срещу демонстрантите, а след това и от приемането на суровите закони срещу всеки протест.
„Хората не са тук, за да получава опозицията постове”, казва 39-годишният Сергей. И все пак за опозицията е трудно да отхвърли толкова символно предложение след 2 месеца на безрезултатни протести, докато в същото време Западът продължава да призовава за диалог.
Властта оказа натиск върху опозицията със задаването на изключително натоварен график, като насрочи извънредна парламентарна сесия за вторник. „Това е тактическа игра”, смята директорът на Института за международни стратегии Вадим Карасев. „На Запада Янукович показа волята си да намери компромис”, а „на опозицията – че е готов да сподели властта си”, смята експертът.
Според политолога Алексей Гаран държавният глава и неговите съюзници може да започнат да се огъват пред решимостта на улицата и страха от международни санкции. По този начин Янукович може да отстъпи част от правомощията си на правителство, съставено от опозицията, за да може да завърши мандата си по план през 2015 година или пък да напусне при определени условия, като например да не бъде съден. Тази възможност „би била най-доброто решение за страната” и „има шанс” за реализиране, казва Гаран.
Още: Кои са червените линии на Украйна в мирните преговори с Русия?
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 17.03.25 - Какви са руските загуби на фронта от началото на годината?
АФП