Учени: Пандемията уврежда зрението, особено на децата

1651
Учени: Пандемията уврежда зрението, особено на децата
Снимка: Thinkstock

Изследванията показват, че по време на пандемия и локдаун рязко се е увеличил броят на хората, които страдат от късогледство, като особено уязвими се оказват децата.

Заради социалната изолация, дистанционното обучение и работа все по-често ни се налага да стоим пред компютъра, таблета или мобилния телефон. Много хора по време на пандемията почти не излизат навън. Постоянното фокусиране върху разположени наблизо обекти и недостигът на дневна светлина влияят на зрението, пише „Дойче веле“.

Недостатъчното движение и активното използване на електронни устройства се отразява зле на зрението на децата. Според направени неотдавна изследвания в Нидерландия и Китай, по време на пандемията рязко са се увеличили случаите на късогледство, особено сред децата. Учените наричат това явление „карантинна миопия“.

Проучване: Една трета от децата са в депресия заради пандемията

Eдна трета от децата между 7- и 17-годишна възраст страдат от депресия заради локдауните и мерките, които ги затварят вкъщи. Това показ...

В Китай са изследвани над 120 000 ученици на възраст между 6 и 13-годишна възраст. Резултатите показват, че в „годината на короната“ броят на децата с късогледство рязко се е увеличил. При деца между 6 и 8 г. случаите на миотопия са били три пъти повече, отколкото в предходната година, като в тази възрастова група зрението се е влошило с 0,3 диоптъра.

Рязкото влошаване на зрението при децата буди допълнително тревога, тъй като още в ранна възраст става ясно дали човек ще страда от късогледство и ще има ли нужда от корекция на зрението. Късогледството остава за цял живот и обикновено започва да се проявява в ранна ученическа възраст, като се засилва с годините.

Според прогнозите на Института за изследване на зрението „Брайън Холдън“ (Австралия), до средата на века около 5 милиарда души ще страдат от късогледство.

Броят на хората с миотопия през последните десетилетия се увеличи предимно в индустриално развитите държави, което се обяснява с променения начин на живот. Учените откриха пряка зависимост между нарастващите възможности за образование и влошаването на зрението: колкото по-високо е нивото на образование, толкова по-голям е рискът от късогледство. Това е свързано основно с твърде ранното и интензивно използване на компютри и мобилни телефони, които заместват прекарването на свободно време на чист въздух.

Рискът от миопия може да се намали, ако не се гледат продължително време намиращи се наблизо обекти, независимо дали става въпрос за книга или смартфон. Важно е да се внимава за разстоянието и от време на време погледът да се отклонява и да се гледа в далечината.

Компютрите и телефоните са опасни за мозъка

Прекомерното използване на смартфони и компютри може да доведе до претоварване на мозъка. Това, от своя страна, създава риск от развити...

От полза е прекарването на дълго време на открито, тъй като дневната светлина препятства по-нататъшния растеж на очната ябълка. Изследвания в Скандинавия показват, че късогледството се влошава в тъмната част на годината.

Постоянното взиране в екрана може да предизвика раздразнение, умора и сухота на очите, предимно при децата. Според учените, прекаленото използване на електронни устройства не само засилва късогледството, но влияе и на пространственото възприятие. Това може да доведе до неясно зрение или дори до кривогледство.

 

Още по темата: Как да запазим зрението на детето си при дистанционно обучение?

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Украйна конфискува активи на назначения от Русия губернатор на Запорожка област

НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04 - Байдън подписа военната помощ, първата пратка вече е на път

Лукашенко: С Путин решаваме за ядрените оръжия - как и кога

Десетки хиляди полети имали проблеми с навигацията, подозират руска намеса

За създаване на "терористично общество": Русия арестува задочно Гари Каспаров

"Спрете лодките": Лондон с крайни мерки срещу мигрантите

Една голяма заплаха виси над Германия

Кой държави дават най-много военна помощ за Украйна - ето по колко милиарда отпускат

Като ресторантьор ти иде да си скубеш косите - какво разказват собственици на заведение

Нарушаване на пътните правила в чужбина: ЕС с по-строго законодателство

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа