Компанията ЗАО "Пакш-2”, възложител на проекта за унгарската АЕЦ "Пакш 2", подаде заявление за строителен лиценз за два нови енергоблока с реактори ВВЕР-1200 от поколение 3+ в Унгарското атомно ведомство (ОАН), съобщава на официалния си сайт "Росатом", която е основен изпълнител на проекта.
Още: Русия призна талибаните: Знамето им се развя над посолството на Афганистан в Москва (СНИМКА)
"Подаването на лицензионната документация от 283 000 страници е най-важният етап по пътя към изграждането на АЕЦ "Пакш 2" и потвърждава, че новите енергоблокове са в пълно съответствие с унгарските и европейските норми в областта на мирното използване на атома", каза министър Янош Шули, който отговаря за проектирането, изграждането и въвеждането в експлоатация на двата нови енергоблока атомната централа.
Унгарската ядрена агенция ще разглежда заявлението в рамките на 12 месеца, с възможност за удължаване на този срок с още 3 месеца. За прегледа на лицензионната документация регулаторът ще ангажира експерти от МААЕ.
Съгласно решение на Европейската комисия, 3 месеца след подаването на заявление за строителен лиценз, унгарският възложител ЗАО "Пакш 2" може да се обърне към регулатора за разрешение за изкопни работи на площадката.
Още: Армения прие закон, с който иска да ликвидира руското влияние в енергетиката си
Още: В Сърбия: Арестите не спират протестите
Проектът се реализира въз основа на руско-унгарско междуправителствено споразумение от 14 януари, 2014 година. Главен изпълнител е инженерната компания на "Росатом" – групата АСЕ. Оборудването за турбинния остров се доставя от General Electric, а автоматизираната система за управление на технологичните процеси (АСУ ТП) - от консорциум между компаниите Framatome и Siemens.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин и Тръмп проведоха едночасов разговор: Какво са обсъдили?
Още: "Австрия подаде иск срещу Унгария заради АЕЦ "Пакш 2"
"Унгарската "Белене" - пример за слабостта на Европейския съюз"