Ислямистите са и в Босна

7811
Ислямистите са и в Босна
Снимка: София Филм Фест

Босна открай време е била люлка на либералния ислям. Затова пък традицията на муджахидините от 90-те години на миналия век създава главоболия на страната и до днес. Опасен ли е ислямизмът там?

Босна отдаде почит на двете жертви на терористичния атентат, извършен в сряда /18.11./ в Сараево, при който симпатизант на "Ислямска държава" застреля двама босненски военнослужещи, след което се самоуби в дома си. Според прокуратурата на страната става дума за "терористичен акт".

В Япония не бързат да се пенсионират

Много японци на възраст отдавна можеха да се пенсионират, но продължават да работят - и то не поради финансова принуда, а защото се чу...

Битката за държава на шериата

Факт е, че ИД беше разпространила в интернет съобщение за предстоящ атентат в Босна и Херцеговина. Сайтът "Новини за всички мюсюлмани" информира, че "портал на ИД на босненски език” е прославил атентатите в Париж и обявил, че и в Босна скоро ще се лее кръв". Екстремисткото писание твърди още, че традицията на муджахидините в Босна остава жива и дава плодове.

Муджахидините бяха ислямски въоръжени формирования, чиито бойци се набираха в различни ислямски страни на Близкия изток и Северна Африка, за да се бият на страната на мюсюлманите в Босна през 1990-те години. 2 000 души от тях останаха в Босна и след войната. Много от тях сключиха бракове и впоследствие получиха гражданство. След края на войната настъпи известно затишие, но преди около десет години отново се заговори за муджахидините.

В медиите излязоха публикации за привърженици на уахабитите, които заставяли жените да носят бурки. Много медии писаха и за босненското селце Горна Маоча, където в сила бил законът на шериата. Подобни информации предизвикват само антипатии сред повечето мюсюлмани в Босна/Херцеговина, защото ислямът там по традиция се отличава с либералния си характер.

Бедността води до радикализация

Гневът на гърците избухва с нова сила

Като лидер на опозицията Ципрас пращаше по дяволите мерките за икономии. В ролята му на премиер обаче му се наложи да погледне реалнос...

Но независимо от това, че ислямската общност в Босна постоянно подчертава принадлежността си към европейския и толерантен ислям, има редица фактори, които подпомагат радикализирането на младите хора в страната. „Преди всичко бедността и лошите икономически перспективи в една от най-бедните страни на Европа насърчават радикализацията на младите хора”, подчерта в интервю за Дойче Веле босненският политик Денис Грац.

И през изминалите години в Босна бяха извършени нападения от ислямисти. През 2010 година в полицейския участък в Бугойно избухна бомба, която уби двама полицаи. За нападението беше осъден един ислямски терорист, който бе обявил война на "отдалечилите се от исляма" мюсюлмани. Година по-късно радикален привърженик на уахабизма откри огън по сградата на американското посолство в Сараево. Той беше осъден на 15 години затвор. Неговият съучастник, който тогава беше оправдан, замина за Сирия и после извърши самоубийствен атентат в Ирак.

Междувременно в Босна беше гласуван закон, който предвижда тежки наказания за онези, които заминават като бойци за Сирия или Ирак. Бяха затегнати и мерките срещу онези, които набират млади мюсюлмани като доброволци. В началото на ноември съдът осъди салафитския проповедник Хусеин Боснич, наричан още Билал, на 7 години затвор за "подстрекаване към терористична дейност, вербуване на джихадисти и създаване на терористични група".

Изчисленията на тайните служби, само през тази година за Сирия или Ирак са заминали около 200 босненци, за да се бият на страната на ИД. Повечето мюсюлмани в Босна/Херцеговина обаче продължават да отхвърлят радикалния ислям. Главният мюфтия на страната Хусеин Кавазович заяви, че атентатите в Париж са "грях пред Бога" и че "тероризмът не може да бъде оправдан нито морално, нито религиозно, нито политически".

Eкспертите от Центъра за изследванe на сигурността в Сараево твърдят, че присъствието на отделни радикални групи не представлява сериозен проблем. Според техните проучвания, в Босна не съществуват ислямистки тренировъчни лагери, за каквито информираха някои медии. Засега няма официални данни за броя на салафитите в страната. Предполага се, че те наброяват около 5 000 души.

Бурунди: Задава се нова война?

Светът се е втренчил в Сирия и някои конфликти в други части на света сякаш не получават достатъчно медийно внимание. Бурунди от месец...

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com