Бюджет 2022: Милен Велчев се чуди ще можем ли да платим за кризи като Омикрон

3130
Бюджет 2022: Милен Велчев се чуди ще можем ли да платим за кризи като Омикрон
Снимка: БГНЕС

„Приоритетите, които залегнаха по време на преговорите за съставяне на правителство са правилни, но друг е въпросът дали всички те могат да бъдат вместени в бюджета“. Това заяви бившият финансов министър Милен Велчев.

По думите му, самото увеличение на дефицита спрямо тази година не прави добро впечатление. Икономиката расте поне засега, но не изглеждала така в началото на годината, когато и самите ваксини не дали своя ефект. През тази година завършваме с един дефицит, който не е огромен, но следва всяко правителство да положи усилия по намаляването му в следващите години, стига икономиката да излиза от кризата, обясни Велчев пред БНТ.

Георги Ганев за Бюджет 2022: Министерство на финансите ще трябва да удари земята тичайки

Ситуацията за подписването на коалиционно споразумение не бих определил като тежка, не беше лесно и много труд беше положен. Всички стр...

Според него нищо страшно няма да се случи с такъв дефицит, но това залага един начин на мислене, при който дефицитите са нещо нормално. Това е само видимата част на айсберга, а невидимата за бюджета за следващата година съдържа неща, които не могат да бъдат планирани – за това какъв ще е ефектът на „Омикрон“, дали икономиката ще мине през затваряне.

Той посочи, че никой не може да очаква от новото правителство да намали пенсиите. Парите не идват от въздуха, а тях ще ги плащат не германците, а увеличените разходи ще ги плащат нашите деца. Не по-малко обезпокоително е не само нивото на бюджетния дефицит за следващата година, но и липсата на амбиция да бъде подобрен балансът в следващите години, изтъкна бившият финансов министър.

Във връзка с приемането ни в Еврозоната, Велчев не знае какво мисли обществото, но подозира, че ако хората се замислят за плюсовете и минусите, ще се съгласят с политическия елит. Инфлацията не е нещо свързано с приемането в Еврозоната. Сега, без да сме в Еврозоната, инфлацията галопира и предимствата от влизането са сериозни, каза още Велчев.

Той добави, че недостатъците от едно членство в Еврозоната е, че липса собствена парична политика, но все още не сме проучили предимствата от присъединяването, което трябва да стане до 2 години.

Какво ще стане, ако настъпи 2022 година, а България няма държавен бюджет?

България все още няма внесен проект за държавен бюджет за следващата 2022 година. Основна причина за това бяха поредицата от парламента...

За Милен Велчев е важно да има правителство, защото един кабинет може да работи нормално, когато се приема неговата законодателна програма в Народното събрание.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ФИНАНСИ:

Deutsche bank отчете най-високата си тримесечна печалба от 11 години

Рокадите продължават: Смениха и директора на АДФИ

Финансовият министър увери еврокомисар, че работим за приемане на еврото

Вноска без такса и през уикенда предлага Пощенска банка

Обявиха колко е бюджетният дефицит за 2023 г.

Ключов представител на Фед: Няма да бързаме с намаляването на лихвите

ЕЦБ е поискала от "УниКредит" да ограничи бизнеса си в Русия

Банкер: Очевидно е, че няма да приемем еврото на 1 януари

НСИ: През 2023 г. доходите са изпреварили разходите

И управителят на БНБ заговори за отлагане на приемането на еврото

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com