Депутатите одобриха на първо четене изменения в Закона за държавния бюджет за 2025 година, с които дават възможност за "финансова инжекция" за общините, свързани с Инвестиционната програма. "За" така наречената актуализация гласуваха 158 народни представители, "против" - 12 и "въздържали се" - 25, с което тя бе приета. Измененията идват след като държавата даде срок на общините до 30 юни да изпратят своите предложения до Министерство на финансите, в този срок са получени писма от 264 общини, с изключение на община Трекляно. Става въпрос за 2405 проекта, промяна на параметрите на 503 проекта, отпадане на 158 и допълване с 564 нови.
Така броят на проектите в приложението се увеличава с 406, или от 3066 броят на утвърдените по приложението проекти става 3472.
Необходимият за 2025 г. ресурс за разплащане е 3 879,2 млн. лв., а за периода 2026 – 2027 г. се очакват разплащания в размер на 4 305,4 млн. лева. ОЩЕ: Актуализацията на бюджета мина през комисия: Една община няма да получи допълнителни пари
Дебатът: Асфалт или вода?
„Управляващите мълчат, представителите на изпълнителната власт мълчат. Моля г-н Ананиев, който е експерт просто да даде отговор. Нашето голямо притеснение е по отношение на поредността на плащания и приотизиране завършва. По какъв принцип ще прецени на кого да плати? Кои са най-добрите?“, попита Йордан Иванов от „Демократична България“.
Той заяви, че сигналите към „Демократична България“ са, че се плаща по партиен признак. Според него тази програма може да стане по-порочна от старите практики.
„Не ме карайте да говоря от името на министъра на регионалното развитие. Убеден съм, че в никакъв случай няма да злоупотреби да може да оправдае вашите притеснения“, коментира по-рано Владимир Георгиев от БСП.
Междувременно Снежанка Траянова от ИТН обърна внимание, че задача на местната власт е да представи проектите за финансиране в капиталовата си програма, каквито са приоритетите им в съответната предизборна кампания и нуждите на населението.
Снимка: БГНЕС
Бившият регионален министър Виолета Комитова от МЕЧ имаше критични бележки, като според нея в бюджета има малко пари за вода, но много пари за асфалт, но и много инженеринг. „Трябва да бъдат намерени механизми и начини тези дефекти да бъдат избегнати“, каза Комитова. ОЩЕ: Актуализация на бюджет 2025: Пари ще бъдат търсени от познат източник