България е на път да стане 21-вият член на еврозоната, като Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) се очаква да одобрят официално кандидатурата ѝ още следващата седмица. Това съобщават няколко високопоставени източника, цитирани от Politico. Според информацията, публикувана от изданието, дългоочакваният доклад на ЕК и ЕЦБ ще бъде представен следващата сряда (4 юни) и ще даде зелена светлина за въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 г.
"Присъединяването към еврото ще засили суверенитета на България — ще участваме в процеса на вземане на решения в ЕЦБ", заявява пред Politico Атанас Пеканов, български икономист и бивш вицепремиер.
"От десетилетия българският лев е фиксиран към еврото, но страната не е имала глас в решенията на ЕЦБ. Ако България стане част от валутния съюз през 2026 г., управителят на БНБ ще получи официално място в Управителния съвет на ЕЦБ. Въпреки това, влиянието на страната ще бъде ограничено, тъй като брутният ѝ вътрешен продукт представлява под 1% от икономиката на еврозоната", пише изданието. Още: Ще станем ли по-бедни с приемането на еврото: Говори икономистът Стоян Панчев (ВИДЕО)
Очакванията са, че присъединяването към еврото ще улесни търговията с останалата част от ЕС, ще намали транзакционните разходи и ще засили икономическата позиция на България в рамките на Съюза.
Политическото напрежение
От Politico припомнят, че наскоро президентът Румен Радев разтърси политическата сцена, обявявайки, че иска провеждането на национален референдум за отлагане на присъединяването към еврото. Искането беше отхвърлено то председателя на парламента Наталия Киселова, а по-рано днес (27 май) Конституционният съд образува дело по темата. Още: Още един сигнал от високо ниво, че България със сигурност ще приеме еврото
Премиерът Росен Желязков заяви във вторник: "Няма логика, в момент когато нацията трябва да има увереност, че въвеждането на еврото ще засили конкурентоспособността на нашата икономика, да се насаждат страхове и манипулации."