1948 г. става годината на абсолютното господство на долара. Някои държави дори обвързаха стойността на валутата си с щатския долар. Губещите бяха тези, които решиха да отхвърлят долара – социалистическите страни и съюзи. Тук не говорим за силата или слабостта на валутата, а за нейната стабилност спрямо долара.
Доларът се укрепи през 1971 г., когато президентът на САЩ Ричард Никсън сложи край на "златния стандарт", като отдели долара от златото. От този момент до ден-днешен доларът остава на пиедестал на финансовото господство. Друга валута никога не е успявала да се превърне в аналог на златния стандарт, както доларът. Какво става сега (БРИКС, Китай, Русия, криптовалути) и дали случващото се ще повлияе на силата на долара?
Силата на долара
Първо: силата на страната-износител на долари. Няма човек, който да не признава финансовата мощ на Съединените щати, дори по време на разцвета на Съветския съюз. Това, което се случи през 90-те години на миналия век (раждането и развитието на съвременната китайска икономика), и това, което наблюдаваме днес, е конфликт, който би могъл да доведе до икономически паритет между двете страни. Още: Световните пазари реагираха на споразумението за митата между САЩ и Китай
Анализаторите може да фаворизират едната страна пред другата, което кара някои да видят влиянието на долара като неизбежно, предвид тясната му връзка с икономиката на САЩ и света. Парите и икономиката са две крила на една и съща птица.
Второ: глобална комуникация. Доларът помогна на американските компании да станат трансконтинентални. Въпреки че SWIFT е базирана в Белгия и обединява 11 507 финансови институции от 209 държави, известно е, че основната ѝ движеща сила са Съединените щати, чиито финансови институции заемат най-голям дял в нея.
Тази система животоподдържа долара. След въвеждането на икономическата блокада [във връзка с войната в Украйна], Русия направи смел опит да засили системата си за финансови съобщения. Но само 177 финансови институции от 24 държави са се присъединили към "руската система" – изключително малък брой. Към днешна дата БРИКС не е предприела никакви практически стъпки за създаване на алтернатива на SWIFT. Още: Ще доведе ли Тръмп долара до обезценяване и унищожение като резервна валута?
Що се отнася до основния двигател на БРИКС, Китай, неговата система за трансгранични междубанкови плащания (CIPS) включва 148 държави. Но всъщност броят на финансовите институции, които работят директно с нея, не надвишава 80, а броят на работещите индиректно е само 1357. Освен това броят на преводите не достига дори 20% от броя на SWIFT преводите.
Америка обаче е обезпокоена, че Китай се цели в невъобразими висоти. Пекин ни изненадва с уникална система за финансови съобщения, базирана на технологии, които привличат други държави и финансови институции. Като се има предвид изумителният успех на китайската компания TikTok и как тя успя да надмине американските си конкуренти само за две години, този страх става разбираем. След като Китай е насочил поглед към тази област, е невъзможно да се предвиди какви висоти ще постигне в крайна сметка. Последните години показаха, че Китай се е отдалечил много от финансовите и икономическите принципи на комунизма.
Трето: гарант и авторитет. Както вече бе споменато, валутите са се „освободили“ от златото и вече нямат никакви гаранции. По този начин силата на една валута започва да зависи от силата на централната банка, която я е емитирала. Най-силната и най-надеждна централна банка в момента е Федералният резерв на САЩ, създаден през 1913 г.
Дигиталните валути
Точно тази сила липсва на дигиталните валути. Без значение колко струват биткойни или други цифрови валути, липсата на гарант и авторитет ги прави неспособни да се противопоставят на долара. Преходът към дигитални валути обаче е неизбежен, съдейки по наличните данни и надпреварата на държавите, водени от Съединените щати, за легализирането им. Още: Съветници на Тръмп обсъждат наказания за държавите, които се отказват от долара
Настоящият икономически конфликт между Китай и САЩ изглежда забавя тази иновация, освен ако единият от двата полюса не я възприеме като "безопасно убежище", което ще привлече държави към нея и ще се превърне в алтернатива на SWIFT.
Китай е намеквал за това многократно. Заслужава да се отбележи, че президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепи биткойна по време на последната си президентска кампания.
В краткосрочен план се формира положителен фон за долара. Не бива обаче да се забравя за националния дълг на САЩ, който достигна 35 трилиона долара до края на 2024 г., и за чудовищния му растеж: според прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ), националният дълг на САЩ ще достигне рекордните 109,5% от БВП до 2029 г.
Всичко гореизброено, плюс напрежението между САЩ и Китай, прави правдоподобна прогнозата, че доларът вероятно може да престане да бъде доминиращата световна валута след две години, освен ако президентът Тръмп не успее да ограничи амбициите на Китай още през 2025 г. Ще успее ли да го направи?
Автор: Д-р Уалид ал-Шархан
Превод: Ганчо Каменарски