Икономическите нагласи в еврозоната и в целия Европейски съюз се влошиха през август за пореден месец най-вече в резултат на значително отслабване на доверието в индустрия и в по-малка степен в сферата на услугите, като в същото време има известни сигнали за стабилизация в търговията на дребно, строителството и на потребителското доверие.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Това показват резултати от последно проучване на Европейската комисия, оповестени в четвъртък.
За България ЕК също отчита влошаване на икономическите нагласи след тяхно подобрение през предходните два месеца.
Индексът, измерващ икономическото доверие в рамите на ЕС (ESI), се понижава през август до 86,5 пункта от 97,5 пункта през юли, докато съответният индекс за еврозоната спада до 97,6 от 98,9 пункта при очаквания за по-умерено понижение до 98,0 пункта. Това са най-ниските нива на икономическо доверие от февруари 2021 г. насам.
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Очакванията за продажните цени се забавиха и в четирите водещи бизнес сектора за пореден месец (при търговията за втори пореден месец и в останалите сектори за четвърти пореден месец). Ценовите очаквания на потребителите за следващите 12 месеца пък се понижиха за пети пореден месец, докато възприятията им за развитието на цените през последните дванадесет месеца продължиха да се покачват, достигайки най-високото си ниво, регистрирано някога от проучването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
Индексът на потребителското доверие в еврозоната пък се подобри през август до -24,9 пункта от -27,0 пункта през юли, а в рамките на целия ЕС - до -26,0 от -27,0 пункта. Това представлява първо подобрение на потребителските нагласи от повече от година насам и след като те достигнаха през юли рекордно ниски нива, откакто Комисията започна да измерва този индикатор през 2000 г.
Индексът на икономическите нагласи на ЕК за България обаче бележи повишение през юли за втори пореден месец, достигайки 5-месечен връх от 99,9 пункта спрямо 98,6 пункта през юни, отчита проучването на ЕК.
Индексът, измерващ икономическото доверие в рамите на България (ESI), се понижи през август до 99,1 пункта от 99,8 пункта през юли, понижавайки се за пръв път от месец май насам. Индексът на доверието в индустрията се понижава до -17, от -1,1 пункта, в сферата на търговията - до 9,5 от 10,1 пункта и в търговията на дребно - до 11,1 от 14,5 пункта, докато в строителството има леко подобрение - до -14,2 от -15,8 пункта.
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)
Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ
За разлика от данните за целия ЕС, индексът на потребителското доверие в България се понижава през август до -28,4 пункта от -26,8 пункта, влошавайки се за пръв път от четири месец насам.
Индексът, измерващ очакванията за заетостта и трудовия пазар (EEI), бележи повишение през август в рамките на Европа, като за целия ЕС нараства до 107,3 от 106,9 пункта през юли, а в еврозоната - до 108,0 пункта през август от 107,2 пункта месец по-рано.
За България индексът на заетостта, определян от ЕК, се повишава през август до 110,9 пункта от 109,9 пункта през юли.
Въведеният преди време нов показател за икономическа несигурност на Европейската комисия (EUI) се понижи в ЕС през август до 24,5 пункта от 25,1 пункта през юли, а в рамките на еврозоната - до 25,4 от 26,1 пункта месец по-рано.
Показателят на ЕК за икономическа несигурност в България пък се повиши през август до 12,0 пункта от 10,9 пункта през юли.