Мнозина мислят, че стайните цветя са донякъде защитени през зимата и затова не можете да се притеснявате за тяхното състояние през студения сезон.
Още: Добавката, която ще трансформира градината ви – не е компост
Още: Лечебни билки, които трябва да имате в градината си
Това мнение е погрешно. Поради късата светла част на деня, сухия въздух и студените течения много от тях са силно стресирани.
Ще ви дадем съвети как да поддържате растенията в кондиция през зимата.
Първо, необходимо е драстично да намалите поливането
Още: Подправката, която ще накара дори най-слабото мушкато да цъфти
Още: Цветен разкош през цялото лято: Топ 5 дългоцъфтящи храсти
Поради кратката светла част на деня растенията се развиват по-бавно и необходимостта от поливане намалява. Поливането през студените месеци трябва да бъде рядко, но обилно, така че пръстта да е непрекъснато влажна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Забравете за содата: Защо опитните градинари НЕ я използват в градината
Още: Защо ябълките са червиви: Грешката, която 90% от градинарите правят
За да намалите вредното въздействие на сухия въздух, трябва да поставите отворен съд с вода до цветето.
Това са цветята, които трябва да засадите през есента
Второ, трябва да осигурите на растенията светлина.
Още: Любима на хитрите градинари: Как да отглеждаме пълзяща мащерка
Още: Без вреда за реколтата: Листните въшки ще изчезнат от първото пръскане
Светлолюбивите култури трябва да бъдат прехвърлени на най-светлия перваз на прозореца. Това е южната или източната страна. Не забравяйте да поддържате прозорците чисти, както и да завъртате сакцията с цветето 5-6 пъти в месеца. Понякога дори трябва да си купите фитолампа.
Трето, наблюдавайте температурата в помещението
Температурата на въздуха в помещението не трябва да бъде по-ниска от 15 градуса по Целзий (с редки изключения). Прегряването не влияе по най-добрия начин на състоянието на стайните цветя. Ето защо понякога саксиите трябва да се държат далеч от нагревателни уреди.
Есенни цветя или какво цъфти през този сезон
Четвърто, сменете режима на подхранване
В повечето случаи цветята остават в латентно състояние през зимата. Следователно, торенето само им вреди. Те не се отварят отново до пролетта. Торят се само тези, които продължават да цъфтят през цялата зима: декабрист, спатифилум, теменужка, здравец и др.
Пето, предпазвайте от вредители и болести
Болестите и вредителите не спят дори в апартаментите. За инфекцията допринасят сухия въздух, точност на засаждане, лошо качество на почвата. Цветята могат да се заразят с опасни акари, досадни листни въшки и да развият кореново гниене.
Ето защо трябва редовно да инспектирате долните части на растенията, особено след поливане. За целите на превенцията или при най-малкото съмнение, цветята се изолират и напръскват с разтвор на сапун с вода, който се приготвя в съотношение на 30 g сапун за пране на 1 литър вода.