В средата на месец май най-накрая оставяме хладните температури зад гърба си и вече можем да сеем чувствителни към слана растения на открито. Не само семената на популярни летни цветя могат да се засяват директно в лехата, но и някои зеленчуци могат да се сеят на открито от май нататък.
Още: Направете си органичен тор у дома - ще накара всичко в градината ви да расте буйно
Засяване на боб през май
Тъй като бобът е особено чувствителен към студ, той не трябва да се засява в зеленчуковата леха до средата на май. Почвата първо се разрохква и обогатява със зрял компост.
Ако искате да сеете храстовиден боб на редове, трябва да се уверите, че редовете са на разстояние от 40 до 50 сантиметра един от друг. Най-добре е да оставите разстояние от пет до десет сантиметра между всяко семе. При така наречената сеитба на туфи, от четири до шест семена боб се поставят в хралупа на всеки 40 сантиметра.
Едно старо правило гласи: Бобът иска да „чуе звъна на камбаните“. Следователно семената трябва да се поставят на максимум два до три сантиметра дълбочина в почвата.
При сеитбата на зелен фасул е важно да му осигурите пергола, закрепена на 30 до 40 сантиметра дълбочина в почвата. Начертайте кръг около всяка пръчка и поставете шест до осем семена в жлебове с дълбочина три сантиметра.
Още: Лишеи по дърветата - приятели или врагове в градината
Уверете се, че има достатъчно влага. Като тор се препоръчват компост и органични торове с малко азот. Оптималното растение-компаньон за смесени култури е чубрицата – тя предпазва боба от черната бобена листна въшка. Времето за зреене до първата реколта е от 75 до 100 дни, в зависимост от сорта.
Засяване на настурции
От средата на май можете да засеете и популярните латинки, директно в лехата или в саксии на балкона или терасата. В открито поле по едно семе се поставя на всеки десет сантиметра в бразда с дълбочина два сантиметра.
Редовете със семена трябва да са на разстояние около 20 сантиметра един от друг. Ако искате да засадите латинки в саксия, най-добре е да поставите семената в кръгла форма върху почвата в саксията – разстоянието до ръба и до съседните семена трябва да е поне пет сантиметра.
Още: Не поливайте тревата, преди да прочетете това – грешки, които убиват моравата
Като цяло, латинките обичат защитено, слънчево място: колкото повече светлина получават тези едногодишни летни цъфтящи растения, толкова повече цветове произвеждат. Субстратът трябва да е само умерено богат на хранителни вещества. Ако поставите опора за катерене, като например пергола, до бързорастящата латинка, тя ще се изкачва щастливо и надеждно нагоре.
Засявайте ружи на открито
Ружите са класика в селските градини и обикновено се култивират като двугодишни растения. Те се чувстват особено комфортно на слънчево място с богата на хранителни вещества почва. Преди сеитбата в края на май, почвата трябва да бъде добре разрохкана и почистена от плевели - това позволява на корена да се разпространява необезпокоявано.
Още: 3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи
Изкопайте плитка дупка, поставете две до три семена във всяка дупка на разстояние около пет сантиметра едно от друго и ги покрийте с два до три сантиметра почва. Поддържайте семената добре влажни – при топло време първите разсад би трябвало да се появят след около две седмици.
Култури, които са засети твърде гъсто, трябва да се проредят, докато растенията са още малки. Ружите изглеждат особено красиво на групи – препоръчително е разстояние от 40 сантиметра.
Засяване на цикория през май
Ако почвата се е затоплила достатъчно през май, цикорията също може да се засее без никакви проблеми. При сеитба се уверете, че почвата е дълбока и бедна на азот, и поддържайте разстояние между редовете от 25 до 30 сантиметра.
Още: 3 неща, които трябва да направите със стайните си растения тази пролет
След около три до четири седмици зеленчуците покълват и могат да бъдат проредени на разстояние от 15 до 20 сантиметра. На бедни почви цикорията е най-добре да се тори с компост и растителен тор. В късна есен корените се изкопават и се внасят в тъмна изба, за да растат.
Посейте невенчета
Невенът е не само древно декоративно растение, но е ценен и като лечебно растение. През май можете да посеете семената на лятното цвете директно на желаното място в градината.
Първо, разрохкайте почвата, отстранете всички плевели и леко загребете семената. След поникването младите растения се засаждат на разстояние от 25 до 30 сантиметра едно от друго. Можете внимателно да премахнете всички излишни растения и да ги засадите отново на друго място.
Още: Градината ви е в опасност! Само един метод наистина действа срещу листните въшки