6 неща, които ще помогнат на розите да растат по-бързо и да цъфтят обилно

21 май 2025, 16:35 часа

Съдържание:

Розите имат репутация на взискателни растения, но не всички сортове са толкова претенциозни, колкото други, а някои всъщност са доста лесни за отглеждане, след като се установят. За щастие, с правилните трикове можете да ускорите нещата и да насърчите по-бърз и по-пълен цъфтеж.

Още: Содата за хляб върши чудеса в градината – ето как

Хранете ги с подходящ тор

Торенето на розите е лесно, но се уверете, че подхранвате това красиво цвете със специално разработен тор за рози, съветва Уес Харвел, специалист по розите. „Розите се хранят много и се възползват от постоянното торене“, обяснява той. „Използването на балансиран тор, формулиран за рози, подпомага здравината на корените и производството на цветове през целия вегетационен период.“

Дайте на розите си пълно слънце

Розите виреят на слънчеви места, така че ги засадете на място, където ще бъдат огрявани от слънце. „Розите се нуждаят от поне шест часа пряка слънчева светлина на ден“, казва Харвел.

„Обилното слънце насърчава силното развитие на стъблата и обилния цъфтеж и помага за предотвратяване на болести, като поддържа листата сухи.“ Без достатъчно слънчева светлина, самият розов храст може да расте, но няма да даде много (ако изобщо има) цветове.

Напълнете почвата с хранителни вещества

Още: Не поливайте тревата, преди да прочетете това – грешки, които убиват моравата

Въпреки че подхранването с рози може да помогне за създаването на красиви, пълни цветове, засаждането им в почва, богата на хранителни вещества, е също толкова важно. Добрата новина е, че повечето почви могат лесно да бъдат обработени, за да се създаде отлична среда, казва Джулиет Хау, градинар. Ключът е да се добави много органична материя, оборски тор и/или компост в почвата.

„След като розата ви е засадена, добавете около 2,5 до 5 сантиметра мулч, като внимавате да стоите на няколко сантиметра от основата на стъблото“, съветва Хоу. Мулчът, поставен директно върху стъблото, задържа влагата, създавайки възможност за гъбички и вредители да повредят растението. Добре поставеният мулч помага за задържането на хранителните вещества, които сте добавили към почвата, позволявайки на розите ви да растат по-бързо и по-пълноценно.

Още: 3 неща, които трябва да направите със стайните си растения тази пролет

Подрязване на рози в ранна пролет

Резитбата е един от най-важните аспекти на грижата за розите, а най-доброто време за подрязването им е в началото на пролетта, точно преди да се разлистят. „Това не само поддържа розите пълни и растящи във формата, която харесвате, но и защитава здравето на вашите рози, като осигурява въздушен поток и обезкуражава гъбичките, бактериите и вредителите“, казва Хау.

Харвел добавя, че трябва също да премахвате мъртвите или пресичащите се пъпки, за да намалите допълнително риска от болести и да насочите енергията към здрави части на растението.

Дълбоко и рядко поливане на рози

Розите се справят най-добре с обилно и рядко поливане. Това означава, че трябва да ги поливате много обилно, като намокрите напълно земята, а след това да я оставите да изсъхне напълно, преди да полеете отново.

Още: 5 растения, които НЕ трябва да отглеждате до рози

„По този начин розата ще насочи корените си надолу, дълбоко в почвата за вода, създавайки силно растение“, обяснява Хоу. „Честото, плитко поливане може да попречи на здравето на растението, като накара кореновата система да расте нагоре.“ В крайна сметка, когато растението е дълбоко вкоренено, розите ще се нуждаят само от време на време поливане (освен ако не е особено сухо лято).

Предпазвайте от вредители и болести

Тяхната чувствителност към гъбични заболявания, нападения от насекоми и вируси е отчасти причината розите да се наричат „изискващи висока поддръжка“. Важно е да предпазите храстите си от тези проблеми чрез превантивни обработки и редовно подхранване, за да осигурите здравословен растеж, казва Джесика Бут, ландшафтен архитект.

Още: Вредителите, които съсипват розите ви - как да се отървете от тях

„Ако една роза се зарази с вирус, най-добрият начин на действие е да се подрежат и премахнат засегнатите клони“, добавя тя. „Не забравяйте да ги изхвърлите в боклука, а не в купчината компост, тъй като вирусите могат да се разпространят в други растения чрез замърсения компост.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес