Краят на лятото наближава, а с това и прибирането на последната реколта от градината. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат при прибирането и съхранението на реколтата от картофи.
Още: 7 лечебни билки, които нашите баби имаха задължително в градината си
Още: Отглеждане на киви на асма - звучи трудно, но въобще не е!
Още: Градината в края на лятото: Гъбичките по растенията могат да бъдат полезни
Съхранение на картофи
Съхранявайте картофите на хладно и сухо място. Не мийте картофите преди да ги съхранявате, защото влагата ускорява развалянето. Когато се съхраняват между 7°C – 10°C, картофите ще останат свежи няколко седмици. Когато се съхраняват на стайна температура, картофите са с най-добро качество за около една седмица.
Още: Как медът помага за ускоряване растежа на всичко в градината
Още: Цветята, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да засадите до розата
Не се опитвайте да съхранявате картофи, които са натъртени или наранени от изкопаване. Използвайте тези картофи веднага.
Не съхранявайте суровите картофи в хладилника, защото картофеното нишесте най-вероятно ще се превърне в захар в тази твърде студена среда. Охладените картофи ще покажат прекомерно покафеняване по време на готвене (особено при пържене) и ще имат нежелан сладък вкус.
Още: Защитете цветята в двора си: Трикове от опитни градинари
Още: Каква почва харесват доматите?
Не съхранявайте картофите близо до плодовете. Зреещите ябълки и други плодове отделят етилен, растителен хормон, който ще стимулира картофите да покълнат преждевременно.
Не съхранявайте картофите на места, където ще бъдат изложени на светлина. Картофените клубени са, ботанически погледнато, модифицирано стъбло. Излагането на светлина ще накара картофите, които са в латентно състояние, да се събудят, да станат зелени и да започнат да покълват и растат. Този зелен цвят идва от растителния пигмент хлорофил.
Още: Феята в градината: Цветната магия на грамофончетата ипомея
Още: Как да отгледате картофи с размера на юмрук?
Още: 6 неочаквани съвета за перфектно узрели домати
Заедно с "позеленяването" на картофите се образува съединение, наречено соланин. Соланинът е едно от съединенията, които придават вкуса на картофите, но в излишни количества това вещество може да бъде токсично. Избягвайте да ядете зелената кора - просто отрежете и изхвърлете зелените части на картофа.