Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи

02 май 2025, 11:12 часа

От здравето на разсада зависи бъдещата реколта, но той често е атакуван от вредители. Някои достъпни съставки, които всеки има у дома, могат да бъдат спасението за вашата градина. Опитните градинари от години използват наличните средства, с които разполагат, за да запазят реколтата и здравето на растенията.

Народни методи против вредители по разсада

Етиловият алкохол е ефективно средство срещу паякообразни акари. Чрез смесване на 30 мл алкохол с 5 литра топла вода и 50 гр сапун за пране, получавате разтвор, подходящ за цялостно пръскане. Особено внимание се обръща на долната страна на листата, любимо място за вредители.

Направете това и само след 3 дни ще имате разсад от краставици

Чесновата инфузия се справя с няколко врагове едновременно: кърлежи, въшки, брашнести буболечки. Шестстотин грама необелени глави се смилат и варят в кофа с вода в продължение на три часа. След прецеждане, течността се използва за третиране на почвата и растенията веднъж на всеки седем дни.

Слаб разтвор на калиев перманганат спира нахлуването на листни въшки, трипси и други насекоми. Само 1 г от веществото на 10 л вода е достатъчен за приготвяне на работната смес. Пръскането се извършва веднага след откриване на признаци на инфекция.

Амонякът отблъсква охлюви, гъсеници и лукова муха. Разтворете 2-3 супени лъжици от продукта и 100 гр настърган сапун в кофа с вода за по-добро сцепление. Третирането се повтаря всяка седмица, докато вредителите изчезнат напълно.

Ключът към успеха е постоянството. Еднократното приложение рядко дава устойчив резултат, докато систематичният подход създава защитна бариера.

Пресаждане на разсад: Кога и как се прави

Важно е да се спазват пропорциите: превишаването на концентрацията може да увреди листата. Преди масова обработка, съставът се тества върху малка площ от растението.

Запарката от картофени връхчета се използва срещу листни въшки, паякообразни акари и малки гъсеници. Надземната част на растенията съдържа вещество, наречено соланин, което е токсично за насекоми и кърлежи. Третирането с приготвения разтвор трябва да се извършва в сухо, безветрено време. Запарете 2 кг нарязани връхчета в 10 литра топла вода в продължение на 4 часа. Пръскането може да започне от началото на пъпкуването до прибирането на реколтата, на всеки 10 дни.

За да се засили ефектът, се препоръчва редуване на различни състави. Това предотвратява адаптирането на вредителите към един вид разтвор. Третирането се извършва сутрин или вечер, за да се избегне слънчево изгаряне. При облачно време тези ограничения не важат.

Не съхранявайте готовите разтвори повече от един ден – те ще загубят своята ефективност. Най-добре е всяка порция да се приготвя непосредствено преди употреба.

Ако разсадът на краставиците е спрял да расте, направете това

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес