Вълнената или брашнеста буболечка е много разпознаваем вредител. Те са бели или сивкави на цвят и са покрити с восъчно, брашнесто вещество, което им придава пухкав вид. Това ги предпазва от външни условия и отчасти от хищници.
Какви растения атакуват?
Те отделят лепкава течност, известна като медена роса, която често привлича саждиви плесени, причинявайки покриване на растението с черни отлагания.
Още: 3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи
Те атакуват широк спектър от растения и са особено податливи на тези, които се срещат в топли и сухи условия , особено на закрито. Най-известни са лимоновият червей (Planococcus citri), дългоопашатата въшка (Pseudococcus longispinus) и американската вълнеста въшка (Phenacoccus solenopsis)
Растенията, които ще защитят по-добре градината ви от вредители от всякакви химикали
Най-често засегнатите стайни растения са фикус, антуриум, шефлера, бразилски жасмин, кротон, кактуси и сукуленти. Той атакува също лози, цитрусови плодове, праскови, ябълки и смокини. Декоративните растения включват рози, бегонии, хибискус, олеандър, лавър, рододендрон, както и зеленчуци като домати, краставици и чушки.
Те изсмукват растителни сокове и отделят медена роса, която насърчава растежа на гъбичките и отслабва растенията.
Какви стъпки трябва да се предприемат?
Още: Според психолози: Наличието на много растения у дома е ясен симптом
Ако е стайно растение, първото нещо, което трябва да направите, е да го изолирате от другите, за да предотвратите разпространението му.
Премахнете колкото е възможно повече въшки на ръка. Използвайте памучен тампон, салфетка или тампони, напоени с медицински спирт, който бързо ги убива и разтваря защитния им слой от восък.
Измийте растението с разтвор от мек сапун и вода. Смесете 1 чаена лъжичка сапун с 1 литър вода и напръскайте засегнатите части на растението. Оставете за няколко часа, след което изплакнете с чиста вода. Можете също да използвате инсектицидно масло като нийм. Можете да го напръскате директно върху заразените части, съгласно инструкциите на продукта.
Повишаването на влажността около растението може да помогне за предотвратяване на по-нататъшното разпространение. Използвайте редовно овлажнител или пръскачка с вода .
Още: Топ 5 растения против къртици – гонят ги надалеч
Ако отглеждате растения на открито, можете да въведете естествени хищници като калинки, паразитни оси или щиглеци, които се хранят с вълнести листни въшки.
Ако нападението е силно и други методи не работят, можете да използвате системни инсектициди, които действат вътре в растението. Уверете се, че използвате екологично чисти продукти, особено за стайни растения.
След третиране, редовно проверявайте растението за нови признаци на нападение и повторете третирането, ако е необходимо.
Ако някои части на растението са силно повредени, може би е най-добре да ги отрежете и изхвърлите, за да предотвратите по-нататъшното разпространение на вредителите.