Черни петна по розите - причина и лечение

16 юли 2025, 17:02 часа

Черните петна по розите са едно от най-често срещаните и сериозни заболявания, които засягат розите, едни от най-красивите и привлекателни растения в градината. Те могат да се появяват целогодишно, докато растението е с листа, и след като се разпространят, могат сериозно да отслабят розата ви.

Колко често трябва да се полива розата

Ако обаче обмисляте да засадите рози тази година, няма нужда да се отчайвате, защото рядко убива растенията и е лечимо. Всъщност има много методи за справяне с него и предотвратяване на разпространението му, включително химически спрейове, практични мерки и органични разтвори.

Как изглежда черното петно по розата?

Още: Кога се прави торене на рози с амониева селитра?

Черните петна по розите са лесни за разпознаване. Обикновено започват като тъмни или лилави петна по горната повърхност на листа. Те могат да пожълтяват по краищата и листът в крайна сметка да падне, въпреки че понякога петната остават малки и листата остават по растенията. Младите стъбла също могат да бъдат засегнати от крастави, тъмни мехури.

Ако една роза е много силно заразена, болестта може да спре растежа ѝ и да намали жизнеността ѝ.

Какво причинява черните петна по розите?

Виновникът е гъбично заболяване, наречено Diplocarpon rosae . За съжаление, то е генетично разнообразно, така че непрекъснато се появяват нови щамове.

Още: Цветята, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да засадите до розата

Това означава, че въпреки че селекционерите на рози винаги измислят нови сортове, устойчиви на болестта, тяхната защита не е трайна, тъй като се развиват нови щамове на патогена.

Предотвратяване на черни петна по розите

След като една роза се появи черно петно, е трудно да се отървем от проблема, защото спорите от падналите листа се задържат в почвата и заразяват растението отново, като биват заляти от дъжд. Можете обаче да дадете на розата си най-добрия шанс да остане здрава, като ѝ полагате правилните грижи и внимание.

Гъбични заболявания като черни петна и брашнеста мана виреят в райони, където растенията са натъпкани заедно и има лош въздушен поток, което води до неподвижни, топли и влажни условия. Предотвратете това, като се уверите, че растенията във вашата розова градина имат място да растат правилно, така че въздухът да може да се движи между тях.

Още: Пресаждане на роза: Как се прави

Освен че знаете кога да торите розите , уверете се, че им давате правилното количество тор за рози

Растенията, които растат здравословно, са по-малко склонни да се поддадат на вредители и болести по розите, а ако развият проблеми, са по-добре подготвени да се възстановят след това.

Обилното мулчиране през пролетта и есента също е важно. Може да бъде мулч от дървесни стърготини.

Правилните видове мулч ще подхранят почвата и корените, но също така ще погребат всички спори на черните петна, така че е по-малко вероятно те да бъдат изпръскани обратно при дъжд и да заразят отново третираното растение.

Още: Лесен начин за вкореняване на роза: Трябва ви само тоалетна хартия

Как да се лекуват черни петна по розите

Ако една роза е имала черни петна през едната година, това увеличава шанса те да се появят отново през следващата. За да се опитате да ги предотвратите, мулчирайте около растението си през пролетта и започнете да пръскате с фунгицид за растения веднага щом започнат да се появяват новите листа. Може да се наложи да правите това през целия вегетационен период, за да поддържате растението си здраво.

Предлагат се много фунгициди. Някои са концентрирани и се нуждаят от разреждане

Ако въпреки третиранията се появят черни петна, отрежете засегнатите листа с остри градински ножици или ги отстранете на ръка, за да направите място за здрав нов растеж.

Още: Ефикасен начин да предотвратите черни петна по розите

Също така прегледайте почвата около растението и съберете всички паднали листа, показващи признаци на черни петна. Никога не компостирайте болните листа, тъй като спорите ще процъфтяват в компостната ви купчина и ще се разпространят из двора.

Вместо това, винаги изхвърляйте растителния материал, заразен с болести по розите, в кошчето или го изгаряйте, след което почиствайте ножиците си за резитба , за да предотвратите предаването на болестта на други рози, когато отстранявате или подрязвате мъртвите цветове.

През есента съберете всички паднали листа от рози и мулчирайте около растението, за да заровите спорите. Когато подрязвате рози , заразени с черни петна, изхвърлете отрязаните стъбла в кошчето или ги изгорете, никога не ги добавяйте към купчината компост.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес