Нежните рози изискват внимание и грижа с настъпването на пролетта. Как да подхранваме розите през пролетта, за да не се разболеят и да продължат да цъфтят буйно дълго време? Ще разкрием тайните кога да торим розите и какви препарати да използваме за това.
Задължителната пролетна резитба събужда апетита на розите. Те започват активно да абсорбират хранителни вещества от почвата. Ето защо не бива да се подценява значението на ранното торене. Това е първата стъпка по пътя към здравето и дълготрайния цъфтеж на ароматните красавици.
Торене на розите през пролетта – Цели
Торенето има няколко важни цели:
• възстановяване след продължителен сън;
Пролетно торене на розите - кога, как и с какъв тор се прави
• стартиране на процеса на образуване на силни издънки и сочни листа;
• нормализиране на метаболизма;
• повишена устойчивост на болести и вредители;
• образуване на силни цветни стъбла.
Макро- и микроелементите спомагат за постигането на изброените цели. Азотът насърчава появата на нови листа и здрави издънки, фосфорът увеличава броя на цветните пъпки, калият укрепва имунната система, а магнезият ускорява образуването на пъпки.
Торене на рози през пролетта – време
Храстите се подхранват за първи път след топенето на снежната покривка. Вторият е след появата на първите листа. Третото е 2 седмици след второто торене. Четвъртотот торене е 2 седмици след третото. Последният (четвърти) път торове се прилагат преди началото на пъпкуването.
Торене на розите през пролетта - това са най-добрите домашни торове
През пролетта отслабените рози се нуждаят от сила, за да развият издънки и да завършат пъпките. Бързо възстановяване може да се постигне чрез листно торене. Листното подхранване позволява на растението да получи необходимите вещества с минимален разход на енергия - не забравяйте да редувате кореново приложение и пръскане.
Торове за рози през пролетта – какви и кога да се прилагат?
Розите реагират положително на органични и минерални торове, стига да ги прилагате в точното време.
По време на фазата на възстановяване след здравословна резитба, растенията се нуждаят от азот. Дефицитът на този елемент може да се попълни с урея, амониева селитра или калиев нитрат.
Карбамид и амониева селитра се добавят под формата на разтвор - 1 супена лъжица на 10 литра вода - големи гранули калиев нитрат се разпръскват в кореновата зона.
Второто подхранване е с органични продукти. Инфузията от жълти глухарчета започва да се приготвя веднага след първото хранене, тъй като се влива в продължение на 2 седмици. Глухарчетата се накисват в кофа с топла вода. След 14 дни получената „ферментация“ се разрежда с вода (1:10) и се използва за кореново приложение. Хранителен разтвор с концентрация 1:20 е оптимален за пръскане.
Торене на розите с мая: Кога и как се прави
Как да подхранваме рози през пролетта, ако не можем да намерим глухарчета? Ако нямате жълти глухарчета, а това е от съществено значение, пилешкият тор може успешно да се използва като заместител. За да направите това, изсипете 10 литра вода в една трета от кофата с оборски тор и оставете за 2 дни, като не забравяте да разбърквате редовно. След това концентратът се разрежда с вода (0,5 л на 10 л вода) и се използва според указанията. За пръскане, начинът на разреждане се регулира: 250 мл от приготвения разтвор се добавя към 10 литра вода.
Освен това, почвата се мулчира с компост, черен низинен торф и изгнил оборски тор.
Съставът на третото и четвъртото хранене е идентичен: калиев монофосфат (0,5 супени лъжици);
• магнезиев сулфат (0,5 супени лъжици);
• Фертика Кристалон за рози – 5 мл;
• Хумат паста (0,5 супени лъжици).
Сместа се прилага листно на интервали от 2 седмици.
Суперфосфат, урея или натриев хумат са подходящи за пръскане.
Поливане и торене на розите през септември - ето как се прави
Дървесната пепел за рози е доставчик на макроелементи и стимулатор на развитието на корените. Укрепва защитните сили на растението, насърчава образуването на пъпки, предотвратява разпространението на гъбички, компенсира дефицита на калий и фосфор и алкализира почвата.
Важно! Органична или дървесна пепел се добавя под корените в количество 300 г на храст. За пръскане, изсипете 2 чаши пепел в 1 литър вода, разбъркайте добре, оставете да се запари и прецедете.
Торене на рози през пролетта със сложни торове
Многокомпонентните торове са удобни и лесни за употреба – това е идеален вариант за начинаещи, които се страхуват от предозиране, както и за тези, които ценят времето си.
Покон
Дългодействащият тор съдържа азот, фосфор, калий, желязо, сяра. Хранителните компоненти проникват в растителните тъкани постепенно под въздействието на валежите и слънчевата светлина.
Тор за рози и цветя
Съдържа лесно смилаеми аминокиселини. Торът има многофункционален ефект - подобрява структурата на почвата, повишава устойчивостта на растенията на замръзване, осигурява буен, продължителен цъфтеж и засилва цвета на пъпките.
Торене на розите през есента - кои са най-добрите варианти
Еликсир №1 за цветя
Органичният тор възстановява структурата и въздухопропускливостта на почвата, насърчава бързия растеж и удължава времето на цъфтеж.
Fertika Leaf Power универсален
Съдържа балансиран комплекс от NPK и микроелементи. Подходящ за стайни рози. Удобната форма на освобождаване опростява задачата за прилагане на торове за начинаещи.