Климатичните промени и човешката дейност по света водят до изчезването на много видове полезни насекоми, особено пчели. Размножаването на повечето растения е невъзможно без кръстосано опрашване, а водещата роля в този процес принадлежи на пчелите, пеперудите и други летящи насекоми.
Когато създаваме благоприятни условия за тях, ние допринасяме за глобалната екологична и продоволствена сигурност. Опрашващите насекоми ни носят само ползи. Без тях няма да има добра реколта от плодове, горски плодове и много зеленчуци; цъфтящите култури, които се подновяват чрез самозасяване, няма да дадат издънки през следващата година и т.н.
Още: Най-добрите декоративни растения за сенчестите места в градината
Има много начини да привлечете насекоми в градината си и да ги накарате да се връщат отново и отново или дори да се заселят за постоянно. А най-ефективно е с помощта на цъфтящи растения.
Какви цветя да засадите, за да привлечете насекоми
- Иглики
За да поддържате градината си пълна с насекоми, трябва да им осигурявате храна през целия сезон. В края на април – началото на май цъфтят овощни дървета и храсти. Но в самото начало на сезона хранителните запаси в градината са изключително оскъдни. И тук на помощ идват най-различни иглики.
Още: Цветен разкош през цялото лято: Топ 5 дългоцъфтящи храсти
- Ароматни билки
Различни ароматни растения са изключително привлекателни за повечето опрашващи насекоми (с изключение на осите):
- лавандула,
- градински чай,
- котешка трева,
- исоп,
- мащерка,
- риган,
- мента,
- маточина и др.
Още: Хитрите градинари поливат градината с коприва - натурален биостимулант за растеж
В този случай буквално всичко е привлекателно: цвят, аромат, наличие на цветен прашец и нектар, продължителност и разнообразие от периоди на цъфтеж. Това включва също обичайните копър, магданоз, кориандър, кимион, анасон, целина, пащърнак, моркови, лук и ядливи алиуми със съцветия с форма на чадър.
- Растения със съцветия от коримбоза
Съцветията с коримбоза се различават от съцветията със сенник главно по това, че малките цветове са разположени в една равнина. Насекомите наистина харесват такива растения, които са удобни за събиране на цветен прашец и нектар.
Още: Най-подходящите растения за южен балкон – издържат на жега и слънце
Иберис, бял равнец и всички видове седуми растат добре в сухи, бедни почви и са идеални за алпинеуми и градини. Бял равнец е неразделна част от сухоземните „ливади“ в стила на естествената градина. Такива мощни тревисти растения като Eupatorium също са много добри в естествени композиции, включително по бреговете на водоемите, и като структурообразуващи растения на фона на миксбордери.
- Растения с метличасти съцветия
Ароматните, пухкави метлици, които цъфтят през лятото, неизменно привличат насекоми от медоносни пчели и пеперуди до калинки (в случая със златната пръчица). Цветовата гама варира от бяло до лилаво. Изключение прави солидаго (златна пръчица), чиито съцветия са изключително слънчево жълти.
Най-разпространеното медоносно растение е астилбата, признатата кралица на сенчестите градини, но тя се чувства добре и на слънце. Това постоянно декоративно растение, благодарение на дантелената си листа, ще се впише в почти всяка цветна леха.
Още: Брашнести буболечки: Kак да се отървем от тях?
- Флоксове
Някои видове флокс също имат метличасти съцветия. На първо място, най-популярният в дизайна и богат на разновидности е флоксът паникулата, както и флоксът Арендс и петнистият. Нискорастящите и пълзящи флокси имат съцветия с малко цветове и различни структури. Цветовата гама е изключително разнообразна: цветята могат да бъдат едноцветни, бордюр, всякакъв нюанс, дори жълти (при едногодишния флокс Дръмонд).
- Обикновена блатия
Lythrum salicifolium, или върбовка, е една от най-популярните билки в пчеларството. Пчелите, пеперудите и други опрашващи насекоми събират много цветен прашец и нектар от ленивчето, а медът се оказва много ароматен и тръпчив.
- Рози
За насекоми най-подходящи са недвойни или полудвойни сортове с форма на чаша и лесно достъпни тичинки. Почти всички имат съцветия, които са много привлекателни за насекомите.
Още: 3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи
- „Нощни“ растения
Животът не спира, когато падне здрач. Някои цветя се отварят или започват да излъчват интензивен аромат само през нощта. И такива растения привличат нощни насекоми, ястребови молци и молци, които се ръководят от миризмата и в по-малка степен от светлината на цветето.
„Нощните“ растения могат да бъдат засадени под прозорец, в зона за отдих или в сензорна градина, където можете да се насладите напълно на аромата им вечер.