Ябълките са сред най-популярните плодове в света. Използват се в народната медицина под формата на отвари или консумирани пресни (печени или сварени) при нарушения на храносмилателната система. Освен това помагат за намаляване на нивата на лошия холестерол, помагат за предотвратяване на задържането на излишни течности в организма и в борбата с излишните килограми. Действат детоксикиращо и доставят множество ползи за здравето на човек. Отглеждането на този плод е чудесен начин, по който да се сдобиете с екологично чисти и натурални продукти. Въпреки това процесът на засяването от семка и отглеждането до големи ябълкови дръвчета не е един от най-лесните, но пък си заслужава да опитате. Ето как да си захванете ябълково дръвче от семка стъпка по стъпка в домашни условия.
Още: Торове за подслаждане на доматите: Ефектът ще ви изненада
Още: Признаци, че краставиците са готови за прибиране
Необходими са ви:
ябълки и семената им;
хартиени кърпички;
Още: Какво е гроздова хлороза и как да се справите с нея
Още: Как опитните градинари предпазват лозето от вредители
остър нож;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да се справите с най-коварните болести и вредители по растенията през юли
фолио или найлонова торбичка;
почва и компост (закупен от магазина или домашно производство);
саксия (или друг подходящ съд).
Още: Искате буйни хортензии? Ето трите неща, които НЕ трябва да правите никога
Още: Какво да засадите след домати и картофи?
Как да си захванем ябълково дръвче от семка?
Набавяне на ябълкови семки
Изберете 10 узрели ябълки, за предпочитане от 2-3 различни сорта. Разрежете ябълките наполовина и извадете семената от тях. Необходими са около 36 семена, тъй като средно само 1 от 4 семена покълва и се развива до младо дърво.
Покълване на семките от ябълка
Разрежете ябълките наполовина и извадете семената от тях. Поставете ги върху хартиена кърпичка и ги обвийте с нея. Намокрете кърпичката и я сложете в найлонова торбичка. Завържете плика така, че да предотвратите навлизането на въздух в него. Оставете торбичката със семената в хладилника за 70-80 дни и не забравяйте веднъж седмично да намокряте кърпичката. Поддържайте температура около 4-5 градуса. Ако е възможно направете тези стъпки през зимата и засадете покълналите семена в началото на пролетта след последната слана, за да имате най-добри резултати.
Засаждане на покълналите ябълкови семена (разсада)
След около месец трябва да имате покълнали семена. Засадете ги в отделни саксии (или други подходящи съдове), в които предварително сте изсипали почвена смес (почва, речен пясък и компост). Засадете разсада, поставяйки го на около 3-5 см дълбочина, след което го покрийте с почва. Ябълковите семена растат най-добре в почва с неутрално pH. Не добавяйте тор в почвата, въпреки че може да сложите мулч от листа или компост, за да подсилите растежа на разсада.
Поливане на ябълковото дърво
Полейте почвата веднага след засаждане на разсада. Поддържайте почвата влажна, но не прекалено водниста.
Достатъчно светлина
Отглеждайте саксиите на стайна температура, близо до широк прозорец, така че разсадът да има достъп до пряка слънчева светлина.
Присаждане на разсада в градината
Има няколко важни фактора, които да определят мястото за засяване на ябълковото дърво. Това са:
Светлината: Ябълковите дървета се нуждаят от пряка слънчева светлина. Това означава, че те трябва да получават поне шест часа пряка слънчева светлина всеки ден, за да растат и дадат добър плод.
Почвата: Почвата, в която ги засадите трябва да задържа влагата, да се оттича добре, да бъде умерено богата и да има неутрално pH.
Пространството: Имайте предвид, че ябълковите дървета, отглеждани от семена, могат да достигнат до височина 9 метра, затова трябва да се уверите, че сте им осигурили достатъчно място, за да може да изградят здрава коренова система, която да расте нормално. За целта, когато разсадът достигне 50 см височина го присадете на разстояние най-малко 7,5-9 метра на слънчево място в двора. Грижете се добре и търпеливо за вашето растение и не след дълго време то ще ви се отблагодари с вкусни и здравословни плодове.