През лятото минете покрай няколко къщи със зашеметяващи предни дворове и вероятно ще забележите ниско растящ храст с широки зелени листа и цветове в розово, лилаво, синьо или бяло. Тези ефектни храсти са хортензии и е лесно да се разбере защо са толкова популярни. Но за съжаление не е гарантирано, че ще цъфнат. Ето какво трябва да знаете, за да им се радвате през топлите месеци.
Кога цъфтят хортензиите?
Съществуват два основни вида хортензии: такива, цъфтящи на старо дърво и такива, цъфтящи на ново дърво. Старите хортензии поникват през есента, а след това цъфтят през следващата пролет и лято. Хортензиите от ново дърво поникват през пролетта и цъфтят по-късно през лятото или в началото на есента. Важно е да знаете какъв вид имате, защото това влияе на времето и начина на подрязване.
Още: Искате хортензии като от списание? Ето с какво ги подхранват професионалистите през юли
Това са общи правила, но истината е, че има видове хортензии, които цъфтят много рано, и такива, които цъфтят много късно, така че това зависи и от сорта, който сте засадили, както и от това дали има всичко необходимо, за да цъфти.
От какво се нуждаят хортензиите, за да цъфтят?
За да отглеждате здрави хортензии и да получавате надежден цъфтеж от растенията, трябва да им осигурите няколко основни неща.
Повечето хортензии се нуждаят от сянка. За разлика от многогодишните растения, които могат да поглъщат часове наред пряка слънчева светлина, хортензиите обикновено се чувстват най-добре на сутрешно слънце и на слаба следобедна светлина.
Хортензиите също цъфтят най-добре, когато са засадени в богата почва. Ако почвата ви е предимно глинеста или ако тестът на почвата показва, че ви липсват някои хранителни вещества, помислете за добавяне на малко тор и компост. Но бъдете внимателни: добавянето на твърде много хранителни вещества, от които растението не се нуждае, може да попречи на растежа.
Хортензиите също искат влажна почва, особено през вегетационния период. Важно е да се полива често през първите една-две години, докато растението се установи, а след това да се полива дълбоко веднъж или два пъти седмично през вегетационния период, особено по време на сухи периоди. Тъй като кореновата им система обикновено е плитка, мулчирането около корените ще помогне да се предотврати изпаряването на водата.
Още: Хортензиите ще цъфтят като луди през юли, ако се поливат с този натурален продукт
Защо моята хортензия не цъфти?
Ако отглеждате старовремски хортензии, чиито пъпки израстват през есента и след това презимуват, преди да цъфнат, не можете да ги подрязвате през зимата или рано напролет. Ако го направите, ще премахнете пъпките и те няма да цъфнат. Единственото безопасно време за подрязване на тези растения е непосредствено след като са цъфнали, в края на лятото или в началото на есента.
Ако не сте сигурни какъв вид хортензия имате, просто избягвайте да я подрязвате в продължение на няколко сезона. Повечето хортензии не се нуждаят от подрязване и въпреки това ще изглеждат добре. След това, през есента или в началото на зимата, проверете за малки пъпки. Ако ги видите, вероятно става въпрос за хортензия, цъфтяща на старо дърво или по-точно казано: двугодишни клони.
Други причини, поради които хортензиите не цъфтят, са свързани с осигуряването на необходимото количество светлина, вода и торове.
3 съвета за отглеждане на хортензии
Ето няколко съвета за получаване на постоянни цветове от вашите хортензии.
Изследвайте почвата си и, ако е необходимо, нанесете тор с бавно освобождаване, за да замените липсващите хранителни вещества през пролетта, точно в началото на вегетационния период.
Изберете място с подходяща светлина за вашето растение. Обикновено място с много сутрешна светлина, а след това с променлива сянка в следобедните часове, ще даде най-добри резултати.
През първите две години, докато растението се утвърди, го поливайте обилно и редовно, а след това поливайте веднъж или два пъти седмично по време на сухите периоди през пролетта и лятото; мулчирайте около корените, за да поддържате почвата влажна през вегетационния период