По вкус прасковата е сред челната тройка, на второ място след портокала и мангото. Въпреки това, за да опитате сочните и нежни плодове, ще трябва да се потрудите усилено. Прасковеното дърво е доста капризно в отглеждането и изисква постоянни грижи от градинарите.
За нормално плододаване е необходимо редовно подхранване и поливане по време на сухите периоди. Освен това, прасковата е изключително чувствителна към болести и вредители, така че дървото трябва да се третира поне пет пъти на сезон.
Оптимално време за пръскане на прасковено дърво
Общоприето е, че прасковите се отглеждат успешно само в южните райони на страната. Всъщност това не е съвсем вярно, тъй като през последните десетилетия се появиха много зонирани сортове, адаптирани към климата на останалите райони. Благодарение на това, днес прасковени градини могат да се видят на много места в страната.
Как се прави засаждане на праскова от костилка?
Важно е да се отбележи, че времето на пръскане зависи пряко от климата. Ако на юг първото третиране се извършва през март, то в централна част на страната датите се изместват към края на април или началото на май. За да избегнете грешка, трябва да запомните, че пръскането не може да се извършва при температури под +4 ºC.
Пролет
Началото на вегетационния период е основното време за грижа за прасковено дърво. През пролетта третирането се извършва поне три пъти. Основната цел на пръскането е унищожаването на гъбични спори и насекоми вредители.
1. Първата процедура се извършва преди отварянето на пъпките. В момента продукти на базата на меден сулфат се използват за борба с гъбичките. Моля, обърнете внимание, че на този етап е силно препоръчително да не се използват препарати, съдържащи азот, тъй като това води до преждевременно събуждане на растението, което от своя страна води до нарушения в развитието и загуба на реколта.
2. Второто третиране на прасковата се извършва върху розовата пъпка. Като правило, по това време вредителите излизат от зимния сън и започват активно да се хранят, унищожавайки младите листа. За борба с насекомите се използват инсектициди или сложни препарати, които могат едновременно да унищожат както вредители, така и гъбични заболявания.
3. Третото пръскане се извършва в края на цъфтежа. Това е последният етап от пролетната работа, чиято основна цел е да се консолидират постигнатите по-рано резултати.
Прасковата ще даде двойна реколта, ако през есента направите това
Лято
В зависимост от степента на увреждане на дърветата, лятната обработка на прасковената градина се извършва веднъж или два пъти. Пръскането се извършва на два етапа: първо се използва един вид препарат, а след това вторият.
Между употребата на инсектициди и фунгициди трябва да минат поне 3-4 дни. Внимание! Всяка химическа обработка на дървото трябва да се спре три седмици преди узряването на плодовете.
Есен
Сравнително топлото време и изобилието от влага са благоприятни за растежа на гъбичките. Ако не третирате градината сега, прасковените дървета ще страдат от болести през пролетта, борбата с които ще изисква сериозни усилия и значително време. Есенното пръскане се извършва на два етапа, като се използват както фунгициди, така и инсектициди. Преди последното градинарство за сезона е необходимо да се извърши подготвителна работа, включително събиране на паднали листа, подрязване на болни или повредени клони и покриване на разрезите със смола.
Препарати за пръскане
Прасковените дървета страдат както от гъбички, така и от вредители. Ето защо е оптимално да се използват комплексни препарати, които се справят добре с два проблема. Възможно е също така да се проведе двойно лечение с разлика от няколко дни. Редът на пръскане в този случай не е важен. Можете първо да използвате фунгициди, а след това инсектициди, или да приложите препаратите в обратен ред.
Може ли да се варосват овошките през май?
В допълнение към готовите продукти за пръскане на прасковени дървета, можете да използвате разтвори на урея и меден сулфат, както и емулсия от дизелово гориво. Освен това, не трябва да забравяме, че много насекоми не понасят силни миризми. Например, тинктури от тютюн или чесън отдавна се използват успешно за защита на растенията от листни въшки.
Няколко съвета за третиране на прасковени дървета
За да бъде пръскането полезно, не е достатъчно да се изберат подходящите препарати. Също толкова важно е да се грижите правилно за дърветата.
1. Пръскането се извършва в ясен, безветреен ден. Най-добре е да направите това рано сутрин или преди залез слънце.
2. При третиране се уверете, че разтворът достига до всички повърхности на дървото, включително ствола, клоните и листата.
3. Ако вали в рамките на два или три дни след пръскането, процедурата трябва да се повтори, когато се установи ясно време.
Какво НЕ трябва да се засажда до овошките?
4. По време на първото третиране за сезона използвайте пръскачка с големи отвори, за да сте сигурни, че максималното количество разтвор достига до дървото.
5. Едно и също лекарство не трябва да се използва повече от два или три пъти подред. Както инсектицидите, така и фунгицидите трябва да се сменят редовно, за да се предотврати развитието на резистентност от страна на насекомите и гъбичките към един или друг продукт.