Маята е богата с вещества като желязо, магнезий, желязо, фосфор, натрий, фосфор, калций и калий. Съдържа витамини B, C, K, PP и хлор; също протеини и въглехидрати.
Чрез торене на разсад от домати с мая ускорявате растежа на зелената маса, образуват се по-рано и по-многобройни издънки; така в резултат добивът се увеличава. Благодарение на маята, разсадът расте добре дори при трудни условия и на недобро осветление. При това растенията са по-малко податливи на всякакви болести.
Но трябва да знаете кога да спрете. Препоръчително е процедурата по торене да се извършва 2-3 пъти във вегетационния период. Първо, торете разсада по време на образуването на пъпки, сетне 4 седмици след прехвърлянето му в лехата. Прекаленото торене може да съсипе реколтата.
Още: Подхранете доматите си с това през юли и ще получите тройна реколта
1. Базова рецепта за подхранване на домати
Разтваряте 1 кг жива мая в 5 л топла вода и оставяте за 24 часа. За да е пълноценна сместа, би трябвало да добавите 0,5 литра запарка към кофата с топла вода. Преди процедурата е важно да навлажните почвата, но без да прекалявате. Подхранваме доматите с 5 л разредена смес на всеки стрък. Приготвената по този начин смес е достатъчна за 20 стръка.
2. Подхранване със смес от мляко и жива мая
Разтваряте 1 килограм жива мая в 5 л прясно мляко. Запарете сместа за 2 часа. Разредете готовата смес в съотношение 1 към 10 и е готова за поливане на краставици и домати.
Още: Тази евтина домашна тор е злато за доматите
3. Подхранване чрез суха мая
Разтворете 2 супени лъжици кристална захар и 10-грамов пакет суха мая в 10 л топла вода. Оставяте на слънце 3 часа. Разредете готовата смес в съотношение 1 към 5 и може да я използвате за поливането на домати. Такова подхранване може да бъде още по-полезно за доматите в случай, че добавите 2 г аскорбинова киселина с една шепа почва при смесването на съставките. Въпросната смес се оставя да престои 24 часа. Необходимо е периодично и равномерно да се разбърква. Разредете готовата смес в същото съотношение - 1 към 5.
4. Подхранване с мая и хмел
Добавете 1 чаша шишарки от хмел към 1 литър вряща вода и варете 1 час. Сетне оставяте бульона за охлаждане и добавяте 2 с. л. кристална захар и 4 супени лъжици брашно. Оставете получената смес на топло място за 2 дни. След този срок добавете 2 настъргани картофа към запарената смес. Изчакайте още 24 часа. За да използвате сместа за торене на доматени лехи, я разреждате с вода в мярка 1 към 10. Ако нямате хмел, можете да използвате пшеница. Първо, трябва да накиснете пшеничните зърна, за да покълнат. Покълналата пшеница трябва да се смели и да бъде смесена със захар и брашно в правилните пропорции, като се остави да къкри 20 минути. Оставете получения бульон за 24 часа, за да започне процесът на ферментация.
Още: Опитните градинари засаждат доматите така, за да умножат реколтата
5. Подхранване с мая и кокоши тор
За рецептата ще ви трябват 1 пакет суха мая, 0,5 л кокоши тор, 5 с. л. захар, 0,5 л пепел (дървесна!), 10 л топла вода. Смесвате съставките и оставяте да престоят 2-3 часа за ферментация. След това разреждате сместа с вода в съотношение 1:10 и полейте доматите. Важно е да запомните, че в сместа използваме кокоши тор и е забранено да се полива директно под корена, защото комбинацията е много силна. Направете малък ров около ствола и навлажнете почвата по него.
Ала не бива да се ограничавате само с тези рецепти. Те са чудесни не само за градината, но и за стайни растения на перваза на прозореца.
Успех и дано имате добра реколта!
Още: Извиването и петната по листата на доматите са сигнал за инфекции