Какви трикове трябва да знаем при размножаване на дипладения?

03 юли 2025, 07:55 часа

Дипладенията, или както я наричат още мандевила, е атрактивна цъфтяща лиана, която често се отглежда у дома. Това растение се отличава със своята декоративност и бърз растеж. Но за да стане наистина хубава, е важно да се създаде комфортна среда за нея.

Отглеждане на дипладения у дома

Дипладенията е доста капризно растение. И за да се постигне дълъг цъфтеж и многобройни пъпки от нея, ще е необходимо да се създадат комфортни условия за растението.

• редовно поливане;

• периодично торене;

• монтиране на опора;

• пресаждане;

• резитба;

• предотвратяване на болести и вредители.

Освен това е важно да се поддържа оптимално осветление и температура в близост до дипладенията.

Температура

Дипладенията е тропическо цвете, което означава, че обича топлината. През лятото поддържайте стайната температура на +22…+26 °C. Ако градусите са повече, цветът на пъпките му ще стане по-богат и по-ярък. През зимата дипладенията навлиза в период на покой. И по това време е препоръчително да осигурите на лианата понижение до +15…+16 °C.

За отглеждане на Дипладения - ето какво да правим

Светлина

Стайната дипладения е светлолюбиво цвете. Но пряката слънчева светлина е противопоказана за лианата.

Поливане

Лианата е влаголюбиво растение, но не понася застояла влага в корените. Затова подходете към поливането на дипладенията много сериозно. Овлажнявайте цветето, когато субстратът изсъхне на дълбочина 1-1,5 см. В нормални условия това се случва 2-3 пъти седмично. Но през лятото, в жегата, почвата изсъхва по-бързо. Затова лианата се нуждае от почти ежедневно поливане.

В късна есен, когато растението навлезе в период на покой, намалете поливането. И навлажнете субстрата 2-3 дни след като е изсъхнал напълно.

Веднъж месечно овлажнявайте лианата с „кисела“ вода.

Влажност на въздуха

За да се осигури правилна грижа за дипладенията, е важно да се поддържа висока влажност на въздуха близо до цветето. Пръскайте листата на растението с топла вода ежедневно.

Торене

Лианата изразходва много енергия за образуването на листа и пъпки. Подхранвайте цветето от началото на март до края на август веднъж седмично с течни минерални състави.

През пролетта използвайте азотсъдържащи торове. Тогава лианата ще развие по-бързо кожести листа. Но веднага щом растението започне да образува пъпки, преминете към калиево-фосфорни торове.

Цветя, които трябва да подрежете през юни, за да цъфтят през целия сезон

Пресаждане

Пресаждайте млади растения ежегодно, възрастни - при необходимост. Можете да разберете, че е време да смените "къщата" на растението, по корените, стърчащи от дренажния отвор. Изберете керамична саксия за растението. Обемът ѝ трябва да е един и половина пъти по-голям от предишния.

Дипладенията предпочита плодородна, рохкава почва с умерено киселинна реакция. За лианата е подходяща универсална смес, предназначена за теменужки.

Подрязване

Лианата се развива доста бързо и ако не контролирате растежа ѝ, дипладенията бързо ще се превърне в гъсталаци. Освен това, пъпките на растението се образуват изключително върху издънките на текущата година. Следователно, лианата се нуждае от редовно подрязване.

Отглеждане на растения от семена

За отглеждане на разсад, смесете равни части торф и пясък. Преди сеитба не забравяйте да дезинфекцирате субстрата. За целта изсипете сместа върху тава за печене, навлажнете я и я покрийте със слой фолио. Калцинирайте почвата за 40-60 минути при 80 °C.

Преди засяването, накиснете семената на растението за един ден във всеки стимулатор на растежа, например "Епин". Как да накараме семената да покълнат:

• Напълнете контейнерите или кутиите с дезинфекцирана почва.

• Навлажнете субстрата и разпределете равномерно семената по повърхността му. Засадете семената на дълбочина не повече от 0,5 см.

• Покрийте засаждането с фолио или стъкло и го поставете в топла, светла стая.

За да се гарантира покълването на семената, поддържайте температура в оранжерията от +25…+28 °C. Проветрявайте оранжерията ежедневно и отстранявайте конденза от стъклото или фолиото. Не позволявайте на почвата да изсъхне и редовно я пръскайте с топла вода от пулверизатор.

4 красиви цветя, които обичат екстремни горещини

Първите кълнове ще се появят след 4-5 седмици.

Когато кълновете имат 2 истински листа, започнете каляването. За целта отстранете фолиото или стъклото първо за един час, след това за два и постепенно увеличавайте времето. Пресадете укрепналите растения в отделни саксии с диаметър 7 см. Използвайте същия състав на почвата, както за възрастните лози.

Размножаване на дипладения чрез резници

Правете това от април до края на юни. По това време растенията се вкореняват по-добре. За размножаване на дипладения изберете силни връхни или стъблени издънки и отрежете резниците им с дължина 8-10 см. Всяко клонче трябва да има два чифта листа. Направете разреза под наклон, точно под междувъзлия. Не забравяйте да отстраните долния чифт листа.

Накиснете резниците в разтвор на Корневин за 24 часа. Пригответе торфено-пясъчна смес за растенията, която трябва да дезинфекцирате преди засаждане.

Как да вкоренявате резници:

• Напълнете кутии, саксии или контейнери с дезинфекциран субстрат.

Toп 6 нa най-бързо растящите цветя за засаждане през юни

• Навлажнете добре почвата и засадете резниците дълбоко в нея до първото междувъзлие.

• Покрийте издънките със стъклен буркан или отрязана пластмасова бутилка.

• За да се гарантира, че резниците ще се вкоренят, поддържайте температура от +25…+27 °C в оранжерията.

След 1-1,5 месеца, когато леторастите се вкоренят и пуснат нови издънки, започнете закаляването.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес