Утайката от кафе може да бъде полезна за много растения. Има обаче случаи, когато е по-добре да не я използвате. Утайката от кафе съдържа киселина. Някои цветя, като гардениите, могат да се възползват от нея.
Още: Най-добрият тор за картофите през юли
Още: Кои растения в градината можем да поливаме със студена вода и кои не го понасят
Въпреки това, за онези растения, които се нуждаят от неутрална или алкална почва, основата няма да е подходяща. Затова е по-добре да не я използвате за торене на домати, чушки и зеленчуци, които изискват слабо кисел или неутрален състав на почвата. Факт е, че това може да наруши pH баланса на почвата, което ще доведе до дисбаланс на хранителните вещества и забавяне на растежа. Розите и лилиите също се пазят от кофеин.
Утайка от кафе в градината: Ползи и рискове
Градинари съветват да използвате утайка от кафе като слой мулч върху почвата. Но не трябва да е твърде дебел, в противен случай водата и въздухът няма да могат да достигнат до корените отдолу. За мулч е най-добре да използвате утайка от кафе като съставка, смесена с други материали.
Още: Торене на чушки с креда - евтин и достъпен начин с доказани резултати
Още: Идеалният двор: Подберете овощни и декоративни дървета за хармонична градина
Утайката от кафе е органична, а растенията не консумират органична материя. Затова не я харесват. Можете да използвате утайка от кафе като мулч. Само не на перваза на прозореца, когато отглеждате разсад. Защото кафето и чаят са по-склонни да предизвикат появата на плодови мушици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да ускорите узряването на доматите
Още: Подхранвайте с това доматите в средата на лятото за месести и сладки плодове
Препоръчва се да се събира не само утайка от кафе. Събирайте и носете на вилата цялата органична материя, която се появява - обелки от картофи, кафе и чай. Всичко отива в купчини компост, гние и след това се използва.
Ползите от утайката от КАФЕ за гроздето в домашната градина
В допълнение, утайката от кафе не е подходяща за деликатен разсад, заради своята киселинност и текстура - просто ще ги повреди. Можете да добавите утайка към почвата само когато разсадът е узрял и е развил мощна коренова система. Почвата също трябва да се използва с повишено внимание в райони, предразположени към гъбични заболявания или където дренажът е лош. Може да задържи влагата и да направи почвата преовлажнена. В резултат на това растенията могат да развият брашнеста мана. Ето защо, ако имат слаба устойчивост към тази гъба, тогава е по-добре да забравите за нея.
Още: Торене на краставиците през юли: най-ефективните подходи за високи добиви
Още: Този натурален продукт ще изгони плъховете от градината ви
Както при много органични добавки, умереността е важна, когато използвате утайка от кафе. Въпреки че може да добави към почвата ценни хранителни вещества като азот, калий и фосфор, прилагането ѝ в прекомерни количества може да има неблагоприятни ефекти.