Лишеите са голяма група симбиотични организми, състоящи се от гъби и микроскопични зелени водорасли или цианобактерии. Според съвременната класификация, лишеите принадлежат към царството на гъбите. В момента групата лишеи съдържа повече от 26 000 вида.
Още: Не поливайте тревата, преди да прочетете това – грешки, които убиват моравата
Какво представляват лишеите
Лишеите са изключително разпространени и разнообразни организми. Дори на един дървесен ствол може да има около десет различни вида. Най-лесно се забелязват в градината при влажно време - върху кората стават по-ярки и по-забележими.
Трябва да знаете, че лишеите не са плесени, въпреки че принадлежат към гъбичното царство, но живеят подобно на растенията, тъй като съществуват благодарение на фотосинтезата. Тъй като нямат корени, лишеите абсорбират влага през повърхността си и получават необходимите минерали от прах и дъждовна вода. Лишеите живеят дълго време - от няколко десетилетия до няколкостотин години.
Лишеите са способни да оцелеят в условия на околната среда, които са фатални за всички останали растения. Те могат да абсорбират вода дори от мъгла. При неблагоприятни условия водораслите, които изграждат лишеите, се запазват. По-специално, те спират да работят по време на суша и излагане на екстремни температури, както и за дълги периоди от време.
Още: 3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи
Защо лишеите се появяват по дърветата
Лишеите са по-забележими по стволовете на зрели дървета, тъй като растежът на кората на такова дърво се забавя и улеснява развитието на лишеите. Не бива обаче да свързвате пряко появата на лишеи по дървото с неговата възраст.
Устойчивостта към лишеи е рязко намалена при отслабените растения. Замръзване на дървесината, напукване на кората, удебеляване на короната, водещо до лоша вентилация, показват влошаване на условията за отглеждане и лошо здравословно състояние на растението, което не винаги се дължи на възрастта им.
Ако дървото е болно или засегнато от паразитни гъби, развитието и обновяването на кората му също се забавя. Върху такава кора на болните дървета е по-лесно да се развиват лишеите и само за няколко години те могат почти напълно да покрият целия ствол и клони.
Още: Съвети за ефективна борба: Защитете босилека от вредители
Контрол на лишеите по дърветата и превантивни мерки
Най-ефективният начин за борба с лишеите е механичният. Лишеите се остъргват от стволовете и клоните с дървени стъргалки или найлонови четки. След това тези зони се третират с 5% разтвор (500 г на 10 л вода) железен сулфат.
Внимание! Когато отстранявате лишеи от дървета, действайте с изключително внимание, тъй като този процес може да увреди кората на растенията, което от своя страна може да доведе до инфекция на растението с опасни бактерии или паразитни гъби.
Варосването на стволовете на дърветата и основните скелетни клони в късна есен значително намалява риска от нападение на стволовете на дърветата от лишеи и мъхове. Някои учени препоръчват подновяване на варосването в топъл ден в края на зимата. Трябва да се отбележи обаче, че не е препоръчително да се варосват млади дървета с гладка кора: порите им се запушват, газообменът се нарушава и стволът се сгъстява по-бавно.
Още: Градината ви е в опасност! Само един метод наистина действа срещу листните въшки
Приготвяне на варовик за дървета
Можете сами да приготвите сместа: за 10 литра вода вземете 2-3 кг прясно гасена вар и 150 г меден сулфат. За да се залепи по-добре разтворът, добавете към него 1-2 чаши обезмаслено мляко или малко глина.
Трябва ли да премахвате лишеите по стволовете на дърветата
По този въпрос има две директно противоположни мнения.
Първото казва, че лишеите практически не вредят на дървото, а само сигнализират, че дървото, на което растат, вече е остаряло или е сериозно болно. Важно е да се открие истинската причина за болестта на растението и да се опитате да удължите живота му или да премахнете дървото от градината, за да не се разпространява болестта повече.
Още: Овощни дървета джуджета идеални за малък двор или тераса
Противниците смятат, че лишеите, растящи по кората на стволовете и клоните, покриват кората на дървото, нарушавайки притока на въздух към вътрешните части, допринасят за постоянното овлажняване на кората на дървото, като по този начин провокират други по-сериозни заболявания, а лишеите трябва да се отстраняват непременно. Освен това, под такива израстъци по ствола оцеляват насекоми и други вредители по овощните дървета.
Още: Не само живите са важни. Учени разкриха ползата от мъртвите дървета