Пепелта е ценен ресурс в градинарството, който опитните градинари често използват за подхранване на растенията си. Въпреки това, много хора правят грешки при нейното приложение. Този ценен материал може да се окаже безполезен, ако не се използва правилно.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Смесете пепел и оцет - всеки градинар трябва да знае този трик
Ползите от пепелта в градинарството: Пепелта е богата на азот, калий, фосфор и калций, като съдържа и полезни микроелементи като бор, манган и мед. Това я прави ценен тор за вашата градина.
Как правилно да използваме пепелта?
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Пепелта се използва като калциева добавка, но имайте предвид, че при контакт с въздуха, калциевите съединения в пепелта се превръщат в неразтворими калциеви съединения, които растенията не могат да асимилират. Освен това пепелта може да направи почвата твърде алкална, което не е подходящо за някои растения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Пепелта е полезна в градината, но не и за тези растения
Есенното подхранване: За есенното подхранване с пепел се препоръчва да се приготви воден разтвор и да се неутрализира чрез добавяне на оцет. За 10 литра вода използвайте 1 чаша пепел и 200 ml оцет с 9% киселинност. Когато пепелта започне да отделя мехурчета след добавянето на вода, трябва бързо да добавите оцета, за да я неутрализирате. Този метод гарантира, че пепелта ще бъде ефективна за растенията ви и няма да повлияе негативно върху почвата.
С правилното използване на пепелта, вие можете да осигурите на вашите растения необходимите хранителни вещества и микроелементи, които ще ги направят здрави и устойчиви към болести.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?