Що се отнася до прясно набраните плодове, малко растения могат да се сравняват с вкуса на ягодите. Намираме се на прага на лятото, градинарите могат да очакват изобилна реколта – освен ако внезапно не откриете, че растенията ви са нападнати от вредители по ягодите. Въпреки че повечето установени лехи остават сравнително безгрижни, някои вредители може да проявят силен интерес към вашите плодни растения и разрастващата се реколта.
Вредителите по ягодовите растения могат да доведат до щети на отделни култури и намаляване на добивите като цяло – така че, ако отглеждате ягодови растения и искате да получите най-добрите плодове, е жизненоважно да предприемете бързи действия. Ето някои от по-често срещаните вредители по ягодовите растения, със съвети как да откриете неприятните насекоми и да ограничите разпространението им.
Идентифициране на ключови вредители по ягодите
Още: Ягодите ще родят гигантски плодове, ако ги подхраните с това
Ранното откриване на вредители по ягодите ще бъде от съществено значение както за здравето на растенията, така и на плодовете. Бързата намеса ви позволява да поддържате здравето на растенията и в крайна сметка да отглеждате по-големи ягоди . Подобно на много градински насекоми, малък брой нежелани видове е вероятно да останат незабелязани. Поради тази причина редовното наблюдение се оказва толкова важно като средство за защита на ягодите от вредители.
Това включва внимателно наблюдение за внезапни промени в цвета или външния вид на растенията, както и за цялостния им растеж и жизненост. Внимателното отчитане на подобни симптоми може допълнително да помогне на градинарите бързо и точно да идентифицират потенциалната причина и следователно да третират по най-добрия начин, бързо. Научете за основните виновници и как да предпазите ягодите от вредители.
1. Листни въшки
Въпреки че са трудни за наблюдение, листните въшки могат да бъдат източник на сериозни щети по ягодовите растения. Малките насекоми се хранят с големи количества сок, оставяйки след себе си лепкав остатък. Листата често започват да пожълтяват в резултат на хранителните вещества, извлечени от растението. Насекомите са отговорни и за разпространението на болести, пренасяйки вируси в цялата градина.
Още: Реколта от ягоди, на която всички ще завиждат: Тайната е в този тор
Въпреки че е проблематично, нашествието на листни въшки рядко води до загуба на растения. Все пак е необходимо сравнително бързо третиране, за да се поддържа растежът на растенията в най-добрата им форма. Борете се с този вредител с домашно приготвени средства за борба с листните въшки, като разредени сапуни, водни пръскачки, разтвори от масло от нийм и други безопасни за храните приложения.
2. Совки
Терминът „совница“ най-често се използва за обозначаване на различни ларви, които се хранят с растения. В случая с ягодите, гъсениците на нощните молци са от особен интерес. Въпреки че щети могат да бъдат открити по цялото растение, зреещите плодове са най-чувствителни. За щастие, контролът на совениците е сравнително лесен. Ръчните мерки, като например честото бране на ръка, са се доказали като особено ефективни за премахване на совениците и предотвратяване на значителни щети.
3. Охлюви
Още: Какви особености има при поливане на ягоди
Когато условията са влажни, наличието на охлюви в градината може да бъде основен проблем. Щетите, нанесени на поникващите растения през пролетта, могат да спрат или забавят растежа. Нараняването на плодовете преди прибиране на реколтата може да доведе до допълнителни загуби, свързани с вредителя. Грубите, назъбени дупки, проядени през растителната маса, както и следите от слуз, са сред най-добрите показатели, че охлювите може да са активни.
Можете да помогнете за възпиране на тези вредители чрез рутинно почистване на цялото пространство за отглеждане. Възможно е също така да използвате прости капани за охлюви и други техники за биологично управление, за да намалите броя им.
4. Плюшени буболечки
Смята се, че плюнниците причиняват най-голям проблем в новосъздадените лехи и тези, разположени близо до тревни площи. Буболечките, които се хранят със сока на ягодовите растения, е вероятно да се появят, когато условията са сухи.
Още: Как се прави сироп от ягоди без варене
Тяхното присъствие ще бъде очевидно с пяна, подобна на слюнка, която обгражда нимфите. Макар и обезпокоително, малък брой от вредителите е малко вероятно да причинят забележими щети на растенията. Само в редки случаи ще ви е необходим контрол на слюноотделителите, за да предотвратите увеличаването на броя им.
5. Ягодови коренови хоботници
Ягодовите хоботници (Otiorhynchus ovatus) са от голямо значение както за домашните, така и за търговските производители. Ларвите на насекомите могат да бъдат открити да се хранят с корените както на диви, така и на култивирани видове. Възрастните също се хранят с растението, като дъвчат листата му.
Тъй като повечето ще зимуват в градинска почва, контролът на установените популации може да бъде труден. Премахването на ларвите по време на засаждане и продължителното ръчно бране през лятото ще помогне за контролиране на щетите от кореновите хоботници и намаляване на броя им.
Още: Как се приготвя панакота с ягоди
6. Трипси
Щетите по ягодовите растения, причинени от трипси, могат да бъдат огромни. Голям брой вредители, хранещи се с растителен сок, могат бързо да влошат здравето на растенията. Признаците за нападение от трипси включват внезапни промени в листата, като листата придобиват ръждив, петнист вид. Растенията могат също да демонстрират забавен растеж, като цъфтят деформирано или не се отварят напълно.
Необходимо е незабавно лечение, за да се предотвратят по-нататъшни наранявания. Често срещани методи за борба с трипса включват използването на диатомитна пръст, инсектициден сапун и градински масла.
Как да предпазите ягодите?
Още: Този сладкиш с ягоди се предава от поколение на поколение
За да се научите как да предпазвате ягодите от вредители, ще е необходим метод на опити и грешки. Това включва правилното идентифициране на проблемните насекоми. Третирането също ще варира в зависимост от предпочитанията на производителя. Органичните спрейове, съставени от масла от нийм и други естествени вещества, могат да бъдат ефективни, ако се прилагат в продължение на няколко дни.