Градинарите често намират сенчестите места в градината за истинско предизвикателство. И дори един малък, отдалечен ъгъл понякога се възприема като грозен за окото. Изобщо обаче не е трудно да се промени такова място до неузнаваемост.
Още: Много агресивни: Тези цветя са бандите в градината
Най-лесният начин е да подчертаете сянката с помощта на градински растения. По този начин можем да повлияем не само на външния вид, но и на духа и атмосферата, и дори на възприятието за пространство. Освен това ще можете да използвате добре едно на пръв поглед безполезно парче земя.
Дървесни видове подходящи за сенчести места
- Дрян
Това е доста голям храст с гъста корона и ярко оцветени издънки (особено при бял и кървавочервен дрян). Дрянът цъфти с бели шитчета в началото на лятото, а понякога отново, но по-слабо, в началото на есента.
Расте във всякаква почва, въпреки че предпочита влажни, рохкави глинести/песъчливи глинести почви с леко киселинна реакция. Белият дрян дори понася временно алкализиране и прекомерно поливане. Като цяло храстът е непретенциозен, зимоустойчив, не боледува, но изисква редовна резитба.
Още: Какво означава, ако намерите змия в двора си
Забележка. Хоризонталните клони и ясно изразеното етажиране са характерни черти на дрян с редуващи се листа, който прилича повече на малко дърво, отколкото на храст.
- Върба
Върбите обикновено са светлолюбиви, но, както показва практиката, някои растат добре в частична сянка. Една от най-популярните в дизайна, пълнолистната върба (salix integra), е една от тях.
Това е ниско дърво или храст, произхождащ от Далечния изток. Расте в почти всяка влажна почва и толерира временно преовлажняване. Видът е по-зимоустойчив, но само ако е засаден на място, защитено от вятъра.
- Черен бъз
Още: Добавката, която ще трансформира градината ви – не е компост
Черният бъз (sambucus nigra) не е най-издръжливият бъз, но със сигурност е най-ефектният. Именно този сорт може да се похвали с най-голям брой декоративни видове, сред които има и такива с бяла пъстрота.
Расте на различни почви, предпочитайки влажни, плодородни, рохкави глинести почви с неутрална реакция. Добре понася засоляване и временно преовлажняване. Цъфти през юни-юли с многобройни бели или розови (в зависимост от сорта) щитчета, върху които до есента узряват черни ядливи плодове.
Още: Цветен разкош през цялото лято: Топ 5 дългоцъфтящи храсти
- Клен
За разлика от много храсти, които естествено растат на частична сянка под короната на по-високи растения, повечето дървета се нуждаят от пълно слънце. Но има и изключения. Най-голямото разнообразие от пъстри сортове се среща сред всички видове „японски“ кленове, които не са достатъчно зимоустойчиви. Ето защо си струва да се обърне внимание на по-стабилни видове, които имат пъстри форми.
Най-популярен в озеленяването и най-устойчив на сянка е норвежкият клен (Acer platanoides). Изисква плодородни, влажни песъчливи глинести почви с реакция от леко киселинна до леко алкална. Не понася застояла вода, уплътняване и засоляване на почвата. Пъстрият сорт „Drummondii“ има широка кремаво бяла ивица по ръба на листа, оцветена в розово, когато листата се отворят. В зряла възраст има заоблена корона и расте до 10-12 м.
Още: Най-подходящите растения за южен балкон – издържат на жега и слънце
- Вирджински пълзящ бръшлян
Вирджинският бръшлян е една от най-мощните и неразрушими лози, широко разпространена в цялата ни страна. Зимоустойчив и устойчив на сянка. Расте в почти всяка почва, но предпочита умерено влажни, рохкави песъчливи глинести почви с неутрална или леко киселинна реакция. Сортът „Star Showers“ е декоративен и расте по-малко от видовото растение (до 6 м) с контрастни бяло-зелени листа с произволен модел от щрихи, петна и точки.
Още: 3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи