Всички градинари знаят, че дървесната пепел е ценен тор. В нея се съдържат в достъпна форма всички хранителни вещества, необходими за растението (с изключение на азот), но е особено богата на калий.
Приложение на пепелта
Пепелта не съдържа хлор, така че е добре да се използва за растения, които реагират негативно на хлор: ягоди, малини, касис, картофи.
Още: Грижи за хортензиите през май - време за подхранване, засаждане и размножаване
Пепелта ще предпази различните видове зеле от болести като клишояд и черен крак. Краставиците, тиквичките и тиквите също реагират добре на приложението й. Достатъчно е да добавите 1-2 супени лъжици пепел на дупка при засаждане на разсад или една чаша на квадратен метър при копаене на леха.
Когато засаждате разсад от сладки чушки, патладжани и домати, добавете 3 супени лъжици пепел в дупката и смесете с почвата или добавете 3 чаши на квадратен метър при обработка на почвата.
Добавянето на пепел към дупките за засаждане и стволовете на череши и сливи има много благоприятен ефект . Полезно е да ги подхранвате с пепел веднъж на всеки 3-4 години. За да направите това, направете жлеб с дълбочина 10-15 см по периметъра на короната, в който се изсипва пепел или се излива разтвор от пепел (2 чаши пепел на кофа вода). Канавката веднага се запълва с пръст.
Още: Как и кога се размножават божурите и как да ги предпазите от болести
Храстите от касис реагират добре на пепел: под всеки храст се добавят три чаши пепел и веднага се заравят в почвата.
За да приготвите течен тор от пепел, вземете 100-150 г на кофа вода. Разтворът се разбърква непрекъснато и внимателно се излива в браздите, след което веднага се покрива с почва. За домати, краставици и зеле, нанесете приблизително половин литър разтвор на растение.
Дървесната пепел се използва и за поръсване и пръскане на растения срещу вредители и болести. Растенията се поръсват с пепел рано сутрин, след оросяване или след като се напръскат с чиста вода.
Още: Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата
Начин на приготвяне на разтвора за третиране на растения
Залейте 300 г пресята пепел с вряща вода и варете 20-30 минути. Отварата се оставя да престои, прецежда се, разрежда се с вода до 10 литра и се добавя 40-50 г сапун. Растенията се пръскат вечер при сухо време. За да отблъснете охлюви и голи охлюви, поръсете суха пепел около стъблата и около любимите им растения.
Пепелта и различните почви
Върху тежки почви пепелта се добавя по време на копаене през есента и пролетта, а в леки песъчливо-глинести почви - само през пролетта. Разходна норма: 100-200 г на квадратен метър. Пепелта наторява и алкализира почвата, създавайки благоприятни условия за живота на почвените микроорганизми, особено на азотфиксиращите бактерии.
Още: Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома
Защо да използвате пепел
Добавянето на пепел към почвата повишава жизнеността на растенията, те се вкореняват по-бързо при пресаждане и са по-малко податливи на болести. Ефектът на пепелта продължава 2-4 години след прилагането ѝ върху почвата.
Пепелта е полезна, защото съдържа фосфор и калий във форма, леснодостъпна за растенията. Фосфорът от пепелта се използва дори по-добре, отколкото от суперфосфата.
Друго голямо предимство на пепелта е почти пълната липса на хлор, което означава, че може да се използва за култури, които са особено чувствителни към този елемент и реагират негативно на него. Тези растения включват: малини, касис, ягоди, грозде, цитрусови плодове, картофи и редица зеленчукови култури. Пепелта съдържа също желязо, магнезий, бор, манган, молибден, цинк и сяра.
Още: 5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина
Полезно
- 1 супена лъжица съдържа 6 г пепел, чаша съдържа 100 г, половинлитров буркан съдържа 250 г, а литров буркан съдържа 500 г пепел.
- Събраната пепел трябва да се съхранява на сухо място, тъй като влагата води до загуба на калий и микроелементи.