Градинарите с опт знаят как да постигнат плододаване на краставици и домати до късна есен с помощта на един достъпен и лесен за приготвяне тор. През август те разчитат на торене с дрожди.
Най-добрият тор за домати и краставици през август
Този естествен тор е не само стимулатор на растежа, но и повишава устойчивостта на градинските култури към болести и вредители. За разлика от закупените от магазина химикали, това торене гарантира богата екологично чиста и здрава реколта от сочни и вкусни плодове.
Само 5 капки от това и доматите ще растат като луди
За приготвянето на тора са ви необходими следните съставки:
- мая - 200 гр;
- вода - 1 литър;
Начин на приготвяне и употреба: Залейте маята с топла вода. Покрийте съда с разтвора с капак и оставете на топло място за 3 часа. След появата на голям брой мехурчета, което е индикатор за ферментационна активност, изсипете получения състав в 10-литрова кофа. Работният разтвор се разрежда с 9 литра топла вода. Изсипете 1 литър дрожден тор под всеки храст. Повтаряйте това торене не повече от веднъж месечно.
Торенето с живи дрожди увеличава добива на краставици и домати, а също така прави плодовете по-сочни, сладки и ароматни.
Ползи от торенето с мая
Торенето с мая е отличен начин за наторяване както на зеленчуци в градината, така и на градински и стайни растения. От тази съставка се приготвят торове, които всеки градинар може да използва и да се увери в ползите им. Химическите препарати убиват не само паразитите или гъбичните заболявания, но и микрофлората на растението имат кумулативна функция, тоест натрупват се в плодовете или в почвата. При торене с мая този негативен ефект отпада.
Дрождите в маята принадлежат към специална група гъби - Saccharomycetes - които съдържат голям брой ефективни микроорганизми. Те от своя страна влияят на бързото разграждане на органичните компоненти в почвата, спомагат за насищане на кореновата система на растението, което се тори, а също така го предпазват от паразити и болести, произхождащи от почвата.
Можете дори да поливате растенията с обикновена мая, която домакините използват при печива. Тази съставка не само изпълнява защитна функция, но и стимулира растежа на растението. В допълнение, дрождените торове насърчават доброто вкореняване на растенията и възстановяването на кореновата система, ако е била повредена.
Маята е богата на протеини, микроелементи, витамини (главно група В), въглехидрати и минерали, които са полезни за растенията. Струва си да се отбележи, че дрождите, а именно гъбичките, които са нейна основна съставка, са много устойчиви, така че не трябва да се смесват или добавят към почвата с други торове, например оборски тор или прясно окосена трева, птичи тор. Тези торове взаимно неутрализират ефектите си, пречат на нормалното развитие на растенията или просто не дават очаквания резултат.