За да видите красива и буйна реколта е много важно да спазвате времето за засаждане на разсада и преместването му на открито. Те са специално проектирани да вземат предвид продължителността на вегетационния период и да позволят на семената да покълнат, а разсадът да стане по-силен.
Още: Забравете химията: С този домашен тор растенията ви ще растат здрави и буйни
Как да спасим късния разсад
Първо, определете сортовете и хибридите, които определено са подходящи за късно засаждане. Късните сортове се засаждат преди началото на април, докато ранните сортове могат да се засаждат през май. Много по-добре е, ако сортът растение е и ранозрял. Семената трябва да са подходящи за характеристиките на почвата и метеорологичните условия на вашия регион.
Скоростта на покълване на семената зависи от дебелината и плътността на черупката и естествената скорост на събуждане на ембриона. За да ускорите процеса, накиснете семената в хранителен разтвор или активатор.
Още: Пепел в градината: Реколтата ви ще скочи, ако знаете как да я използвате правилно
Процедурата омекотява черупката и улеснява излизането на кълна. Хранителният разтвор дезинфекцира и укрепва имунитета на семената, увеличавайки тяхната кълняемост, последващ цъфтеж и плододаване. Семената могат да се третират и със стимуланти на растежа за по-бърз старт.
Създаване на благоприятни условия
Поддържайте стабилна температура от 20-25 °C, така че кълновете бързо да поникнат и да станат по-силни. Температурните колебания водят до спиране на растежа на разсада, особено на топлолюбивите култури.
Вторият фактор е влажността. Поливането не трябва да е прекомерно. Следвайте указанията, подходящи за конкретния вид и сорт растение. Излишната влага създава идеални условия за развитието на патогенни гъби, болести и гниене.
Още: Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Май обикновено е много слънчев месец, но трябва да се погрижите и за допълнително осветление с помощта на фитолампи. Допълнителни 3-4 часа светлина могат значително да подобрят развитието на кълновете. Във всеки случай, разсадът се нуждае от поне 10-12 часа слънце.
Никой разсад не може без подхранване. Всъщност, по-хранителната среда е основното предимство на метода с разсад. Затова торете разсада два пъти на интервали от 2-3 седмици, последният път няколко седмици преди засаждане. Най-добре е да се използват сложни минерални торове, съдържащи калий и натрий. Не забравяйте да спазвате дозите, посочени от производителя на тора.
Влиянието на почвата върху растителността
Още: Топ 5 начина да спасите растенията от слана – преди да е станало късно
За кратко време всяка среда е добра, но растителността се влияе предимно от почвата. Както директната сеитба, така и разсаждането изискват рохкава, влагозадържаща и дишаща почва, която е и изключително хранителна.
Препоръчваме ви да потърсите готова хранителна почва за отглеждане на домати, чушки и краставици, както и други подобни плодоносни култури. Подготвената почва има оптимална киселинност, между 5,5 и 7,0 pH. В голяма част тази почва вече съдържа сложен минерален тор, съдържащ основните елементи - азот, фосфор и калий.
Наличието на варовиково брашно деоксидира субстрата, а благодарение на агроперлита, почвата по-добре провежда и поддържа баланса на влага и въздух. Нивото на влажност на субстрата трябва да бъде 65%.
Още: Това е най-честата причина разсадът да увехне
Готовата почва не само позволява на вашите растения веднага да влязат в достъпна среда, но и спестява вашата енергия. Не е нужно да губите време в смесване на компоненти, изчисляване на пропорции и риск от грешки при подготовката на почвата.
Няма да съдържа плевели, патогенни микроорганизми или гъбички. Няма да се изисква допълнителна дезинфекция или излишни торове. Субстратът вече съдържа всички начални условия за образуване на хумус.
Основното предимство на готовата почва е продължителността на нейната употреба. Почвата може да се изчерпи с времето, но правилно подготвената почва ще издържи по-дълго без допълнителна обработка. Подготвената почва веднага ще осигури комфортни условия за вашия разсад и ще му позволи да расте бързо и буйно и да даде обилна реколта.
Още: Как и кога да пресадите разсад в градината