Сива плесен или розова ръжда: Този домашен спрей ще спаси розите ви

27 юли 2025, 06:24 часа 0 коментара

Отслабени листа, липса на нови пъпки и забавен растеж са типични симптоми на болести, които атакуват розите по време на вегетационния период. Много от тези болести се развиват бързо, ако не бъдат разпознати и спрени рано. Има обаче ефективен начин да се помогне на растението да се възстанови и да произведе отново яркозелени листа и цветове.

Често срещани болести по розите и техните симптоми

В началото на пролетта, когато дневните температури започнат да надвишават 15°C, по листата на розите често се появява бяло, прахообразно покритие. Това е признак за активността на гъбата Sphaerotheca pannosa var. rosae, която е отговорна за развитието на брашнеста мана. Болестта се разпространява особено бързо в сухи и топли условия, което води до деформация на листата, забавен растеж на младите филизи и увреждане на цветните пъпки.

Още: Най-ефективното натурално средство за премахване на бълхите от градината

С настъпването на лятото и повишената влажност след обилни валежи, розите все по-често се борят с черните петна по листата. Причинява се от гъбата Diplocarpon rosae, която образува неправилни, тъмни петна с размазани ръбове, предимно по долните листа. За кратко време заразените участъци пожълтяват и окапват, което води до изтъняване на храста и излагане на леторастите на пряка слънчева светлина. Гъбичните спори зимуват в паднали листа и органични остатъци, които се превръщат в източник на инфекция през следващия сезон.

В края на лятото може да се появи розова ръжда. Причинява се от Phragmidium mucronatum, който образува оранжеви или ръждиво-кафяви струпвания от спори по долната страна на листата. За разлика от черните петна, инфекцията започва с най-старите листа и постепенно се разпространява към върховете на растението. Това възпрепятства образуването на дървесина в леторастите, което ги прави по-податливи на повреди от замръзване. При такива условия дори леки слани от -3°C могат да причинят смъртта на недървесните части на растението, създавайки трайни щети на короната за следващата година.

С наближаването на края на сезона сивата плесен се превръща в заплаха – инфекция, причинена от Botrytis cinerea. Тази гъбичка най-често атакува цветовете по време на фазата на увяхване и върховете на младите филизи, като инициира инфекция с прозрачни, напоени с вода петна, които бързо се развиват в характерно сиво покритие. В рамките на два дни цялата цветна корона може да умре, а инфекцията може да се разпространи и в други части на растението. Влажните септември и октомври са особено опасни – при такива условия плесента лесно прониква в стъблата и причинява тяхната смърт, като запушва съдовете.

Още: Кога и как правилно да вземете резници от роза

Домашен спрей за болен розов храст

Естествен начин за намаляване на гъбичните заболявания по розите е да ги напръскате със смес от сурово краве мляко и вода в съотношение 1:6. Тази емулсия се прилепва добре към повърхността на листата, създавайки тънък защитен слой, който ограничава контакта на патогените с растението. Млечнокиселите бактерии, присъстващи в разтвора – главно от рода Lactobacillus – бързо колонизират повърхността на листата, конкурирайки се със спорите на патогенните гъби за достъп до пространство. В същото време млякото осигурява калций, калий и малки количества фосфор, които проникват в тъканите, укрепвайки устойчивостта им към инфекции.

Препоръчително е за приготвяне на спрея да се използва непастьоризирано, пълномаслено мляко – за предпочитане директно от фермата, тъй като то съдържа повече активни ензими и полезни микроорганизми от индустриално преработеното мляко. Най-добре е пръскането да започне в началото на сезона, когато храстите поникнат с нови листа – обикновено между 10 и 20 април. При сухи условия третирането може да се повтаря на всеки две седмици, но при чести валежи – на всеки седем дни, тъй като защитният слой лесно се отмива от растенията.

Още: Черни петна по розите - причина и лечение

Стандартна пръскачка под налягане е достатъчна за прилагане на продукта – 10 литра са достатъчни за цялостно покриване на приблизително 15 квадратни метра. Въпреки че по-силен разтвор, например в съотношение 1:2, може да се използва в ситуации на силно заразяване със спори, той оставя грозни бели ивици, особено видими при светли сортове рози. Поради тази причина разредената версия се използва най-често в представителни насаждения.

При напреднали заразявания, когато симптомите покриват повече от 40% от листната повърхност, ефективността на третирането се повишава чрез пръскане на всеки три дни в продължение на две седмици. Видимо потискане на болестта обикновено настъпва след втората седмица. Домашно приготвената смес работи особено добре в условия на ограничена вентилация, като например на балкони и в гъсти насаждения, където високата влажност благоприятства растежа на мухъл. Пръскането може безопасно да се комбинира с листно торене – например разтвори на калиев алгинат – тъй като тези вещества не реагират химически помежду си.

Как да си отгледаме роза в саксия през зимата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес