Сложете това в почвата и ще забравите за листните въшки

16 май 2025, 15:22 часа

Съдържание:

Листните въшки затрудняват живота на много градински растения всяка година. Те често се появяват на маси и седят близо един до друг по върховете на леторастите. С тези съвети можете да се борите с тях ефективно и по екологичен начин.

Отрежете издънките, нападнати от листни въшки

Листните въшки предпочитат да атакуват млади листа и издънки: тук клетъчната тъкан е все още мека и те могат особено лесно да получат достъп до ценния захарен сок на растенията.

Още: Как и кога се подрязва люляка за здрав растеж и обилен цъфтеж

В същото време това улеснява и борбата с болестта, защото повечето растения нямат нищо против, ако просто отрежете засегнатите краища на леторастите с градински ножици. При някои многогодишни растения, резитбата след цъфтеж също предотвратява самозасяването.

Използвайте биологични препарати

Листните въшки могат да бъдат ефективно контролирани без използването на силно токсични химикали – например с биологични агенти на базата на рапично масло или калиев сапун. Ефектът се основава на факта, че фините маслени капчици запушват дихателните органи (трахеята) на насекомите.

Преди прилагане, тествайте върху два или три листа, за да видите дали вашите растения могат да понесат третирането. При видове с тънки, меки листа, гореспоменатите агенти могат да причинят увреждане на листата.

Още: Всичко, което трябва да направите сега за изобилна и вкусна реколта от ягоди

Насърчаване на враговете на листните въшки

Калинките и техните ларви са най-ефективните помощници в борбата с вредителите. Възрастните консумират до 90 листни въшки на ден, а ларвите дори до 150. Тъй като тези хищници също се размножават бързо, когато храната е в изобилие, равновесие обикновено се установява в рамките на няколко седмици след първоначалната масова поява на листни въшки.

Подкрепете полезните насекоми не само като избягвате пестициди, но и с насекомни хотели, кутии и много цъфтящи растения – възрастните се хранят изключително с нектар и цветен прашец.

Природни средства за лечение на листни въшки

Още: Содата за хляб върши чудеса в градината – ето как

Не само ловците на вампири се кълнат в чесъна – дори вегански гадняри като листните въшки не харесват миризмата му. Според много любители градинари, стайните и балконските растения могат да бъдат защитени от нашествие на листни въшки, като се забият няколко пръста дълбоко в почвата на саксията.

Тази мярка обаче има само превантивен ефект – след като досадните вредители вече са се заселили по растението, е твърде късно. В този случай, бульон от листа от ревен помага срещу черната бобена листна въшка. Сварете 500 грама листа в три литра вода за 30 минути, прецедете течността и напръскайте засегнатите растения няколко пъти на интервали от една седмица.

Просто напръскайте въшките с вода

Тъй като крилатите поколения листни въшки се появяват само през летните месеци, вредителите не са много подвижни през пролетта. Ако само няколко растения на балкона ви са нападнати, обикновено е достатъчно да премахнете листните въшки от растенията своевременно с няколко силни, насочени струи вода. Дори и да кацнат на земята само на няколко сантиметра разстояние, те едва ли ще могат да се изкачат обратно върху растението. Това обаче не работи със здраво прикрепени въшки.

Още: От розово до синьо: Ето как да промените цвета на хортензиите

Как да се отървем от въшките

Саксийните растения като олеандър или цитрусови растения са податливи на въшки. Тези растителни въшки са мобилни само в ранен етап. По-късно те се установяват на едно място, остават там под защитния си щит и се вплитат в ситовидните тръби на растението. Те често са толкова добре камуфлирани, че се разкриват само с екскрементите си от медена роса.

Леко нападение по по-малките растения може просто да се изстърже с остра дървена пръчка или с нокът. Ако нападението е сериозно, трябва да отрежете по-младите издънки и да ги компостирате. Просто нанесете растително масло върху колониите от въшки по по-старите издънки с помощта на четка: масленият филм запушва дихателните им органи и въшките се задушават.

Смесена култура и достатъчно разстояние

Още: 5 растения, които да засеете през май за красива и плодородна градина

Черната бобена листна въшка е широко разпространена в зеленчуковите градини – тя напада не само боба, но и картофите и цвеклото. Като отглеждате смесени растения, затруднявате прехвърлянето от растението към други растения, стига растенията гостоприемници да не растат в редове едно до друго и да поддържате големи разстояния в редовете. Засаждайте растения срещу основната посока на вятъра, така че младите листни въшки да не бъдат лесно пренесени от вятъра върху съседните растения в същия ред.

Още: Лишеи по дърветата - приятели или врагове в градината

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес