Всички родители се стремят да обзаведат стаята на детето си, така че то да расте в светла и уютна атмосфера. Цветята и растенията са красиви и изглеждат като идеална декорация, но е необходимо да подходите отговорно към избора.
8 растения подходящи за детска стая
- Сансевиерия
Още: Стайни растения за тъмни ъгли: Най-издръжливите видове за апартамент без слънце
Това декоративно цвете е изключително популярен сукулент. Веднъж засадена, тя не изисква много внимание. Можете да избягвате разрохкване на почвата и поливане през първите няколко седмици. Сансевиерията обича да е на ярка, разсеяна светлина, но частичната сянка е подходяща и за зелените сортове.
Ще ви е необходим готов субстрат за сукуленти. Пресаждането е необходимо веднъж на всеки 2 години, заедно с обновяване на почвата. Сансевиерията расте добре в сух въздух, в студ и в жега и дори не се нуждае от поливане или пръскане. И можете да я поливате само веднъж на 10 дни, а през зимата дори веднъж месечно.
- Лимоново дърво
Растението обича ярка светлина. Основното е, че в горещо време директните лъчи не бива да падат върху дървото. Топлолюбивото лимоново дърво предпочита температури от 20 до 30 °C през деня. Лимоновото дърво обича редовно поливане. Поливайте почвата обилно, овлажнявайте я, но не позволявайте на влагата да се застоява.
Още: 10 палмови растения, които ще превърнат дома ви в оазис
- Хлорофитум
Дори начинаещ градинар може да отглежда хлорофитум. Основното е да изберете добре осветено място с разсеяна светлина или частична сянка, да поддържате правилната температура и да избягвате течение.
Това е тропическо растение и цветът му ще умре при температури под 10°C. Умереността и редовността на поливането са ключовият фактор. В горещо време поливайте растението на всеки 3-4 дни, а в студено време - веднъж седмично.
- Кипарис
Още: Какви грешки допускаме при подхранването на стайни цветя
Кипарисът обича слънчевата светлина и ще се разболява по-често на сянка. Растението обича променливия микроклимат на помещението. Ако през лятото е приемлива температура от 25°C, то до есента е необходимо помещението да се охлади до 10-15°C.
Иглолистното растение обича чистия въздух, така че вентилацията и високата влажност няма да навредят. Кипарисът може да е по-взискателно и капризно растение, но е издръжлив. Кипарисовите игли имат антибактериални свойства. Растението убива патогенни гъби и бактерии около себе си. Това ще бъде чудесна декорация за детска стая и добър помощник.
- Бегония
Бегонията като цяло е непретенциозна, но изисква минимални адекватни условия. Основното е да се избягва пряка слънчева светлина, за да не се изгори цветето. Бегонията расте на топли места, така че е по-добре през лятото температурата да се повиши над 18 °C, но жегата ще потисне растението. Най-лесният начин да се справите с жегата е да поставите овлажнител наблизо.
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Бегонията произвежда и етерични масла, които помагат за филтрирането на въздуха в стаята. Лесно е да се научите как да се грижите за него и дори начинаещ малък градинар ще може да се погрижи за красиво цвете в стаята си.
- Пеперомия
Това е издръжливо растение, което предпочита лека, рохкава сочна почва. Най-добре е да се избягва пряка слънчева светлина, особено през горещите обедни часове, тъй като листата му са деликатни. Пеперомията расте добре на сянка.
Растението се чувства чудесно както в сух въздух, така и при висока влажност. Пеперомията може да се пръска, но ако имате овлажнител, това ще бъде достатъчно. По-добре е да поливате пеперомията след като почвата изсъхне, за да не рискувате застой на водата. Ако има недостиг на вода, ще започне да губи долните си листа - тогава определено си струва да се навлажни почвата.
Още: 5 причини коледната ви звезда да умира: Ето как да я спасите, преди да стане твърде късно
- Каланхое
Каланхое е устойчиво на суша и съхранява влага в листата си, за да запази силата си дълго време без поливане. Цветето обича разсеяна светлина за дълго време и не понася добре директните лъчи. Каланхое ще се нуждае от просторна саксия. Това е може би основната прищявка на такова издръжливо растение.
- Пеларгония
Яркото осветление е просто необходимо за цветето, в противен случай то ще започне да се разтяга, а през лятото чистият въздух е особено полезен за него. През зимата 12-15 °C ще са достатъчни за пеларгония, но през лятото е по-добре растението да се държи на топло, при 20-25 °C.
Още: 7 стайни растения, които не се нуждаят от грижи: Дори ако забравите, че съществуват
Трябва да поливате цветето веднага щом почвата изсъхне, няколко пъти седмично. Застоялата вода може да доведе до гниене на корените и смърт. Сухият въздух не е проблем за него, но пръскането може дори да причини вреда, оставяйки петна по листата.