За да отглеждате сладки и ароматни пъпеши, е важно да изберете правилния сорт, който е устойчив на температурни крайности и ще дава обилни плодове дори без специални грижи. Ето кои са най-добрите сортове, които отговарят на всички тези изискавания.
Кои са най-добрите и най-сладки сортове пъпеш?
Ето кои сортове пъпеши трябва да засадите в градината си, за да получите големи, вкусни и сладки плодове.
Днес съществуват над три хиляди различни сорта ароматни и сладки пъпеши. Въпреки това, сред тях има и такива, които дават най-висок добив и не се страхуват от неблагоприятни температурни условия, което е много важно. Опитните градинари споделят кои сортове пъпеши са най-добри и дават изобилна реколта от едри и сладки плодове.
Защо пъпешът трябва да се яде само така - запомнете това важно правило
Преди да засадите пъпеш, трябва да изберете сортове, които са подходящи за климатичните условия на вашия регион. Въпреки това, градинарите смятат следните сортове за най-добри сред останалите:
- "Карамел"
- "Флоренция F1"
- „Малага“
- „Леся“
- "Амал F1"
- „Дако Ф1“.
Каква почва е най-подходяща за отглеждане на пъпеши?
За да се получи максимален добив от сладки и едри пъпеши, те трябва да се засаждат в една от следните почви: глинеста, песъчлива, песъчливо-глинеста или черноземна. Ако вашата градина има различна почва, тогава трябва да се уверите, че тя е постоянно влажна и рохкава.
Пъпешът сваля ли кръвното - отговор от учени
Отглеждане на пъпеш в градината
За успешно отглеждане на пъпеши е необходимо да изберете правилния парцел. Почвата трябва да е въздухопропусклива, неутрална по киселинност и без телени червеи. В идеалния случай това ще бъдат песъчливи, песъчливо-глинести или леко глинести почви. Подземните води трябва да са разположени на дълбочина повече от 1 м, защото пъпешите не понасят преполиване.
В никакъв случай не трябва да сеете пъпеши там, където са отглеждани краставици, тиквички, картофи и други пасленови култури. По-добре е да изберете парцел, където миналата година са отглеждани зимни и пролетни зърнени култури, едногодишни бобови растения, многогодишни треви, кореноплодни култури, лук или зеле.
За да получите постоянно висока реколта от пъпеши, опитайте се да засаждате лехата си с пъпеши на ново място всяка година. Ако това не се направи, добивът ще намалее през втората година от отглеждането.
Пъпешите и тиквите могат да бъдат засадени на първоначалното си място не по-рано от 6 години.
В идеалния случай трябва да се използват двугодишни семена за засаждане, защото те произвеждат повече женски цветове, отколкото стерилни цветове. Следователно, добивът им ще бъде по-висок.
Преди или след хранене - кога е най-добре да ядете пъпеш