Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си

01 май 2025, 14:00 часа

Мушмулата е описана за първи път от гръцкия ботаник Теофраст в началото на века. Принадлежи към семковите овощни видове. Ботанически погледнато, този вид е нещо средно между глог и круша .

Това е стар овощен вид, който не е представен в производствени насаждения и на по-големи площи. Може да се намери най-вече като произволно плодно дърво в любителски овощни градини или в домашни градини. Има две основни различни мнения относно произхода му. Според едната, произхожда от района около Каспийско море, докато според друга, произхожда от Централна Европа. Бил е изключително популярен през Средновековието и все още е деликатес във Франция , където се консумира с различни вина.

Ще събирате краставиците с кофи, ако добавите тази тор към тях

Мушмулите са декоративни дървета, които са златистожълти през есента и цъфтят с големи бели или розово-бели цветове в средата до края на пролетта. Най-често можем да ги видим в храстовидна форма или, ако искате по-големи екземпляри, като полудървета.

Още: Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата

Най-често срещаните сортове

В нашите райони можете да намерите главно четири вида мушмула: домашна, безсемна, кралска и холандска едра . Домашната мушмула има малки до средно големи плодове, които са много вкусни. Плодовете имат много семена, но малко месо. Този сорт е устойчив на замръзване и суша. Безсемната мушмула , както подсказва името ѝ, няма семена в плодовете си. Плодовете на този сорт са малки, подобни на плодовете на домашния сорт. Много е устойчив на замръзване и суша. Царската мушмула има средно големи плодове, много сочни и с приятен вкус. Устойчив е на суша и слана и се счита за много стар сорт. Холандският голям сорт, както подсказва името му, има едри плодове, които са много вкусни. Сортът е устойчив на суша и слана, но плодовете са податливи на саждиста краста.

Божурите ви ще цъфтят като никога досега: Ето как се торят и поливат от пролетта до есента

Къде да засадим мушмула?

Предпочита по-слънчев и проветрив терен. Устойчив е на ниски температури, така че може да издържи на температури до -30°C без повреди, въпреки че високите температури могат да причинят повреди, особено ако се наблюдават за дълъг период от време. Понася добре ниски температури по време на покой благодарение на късния си цъфтеж и никога не страда от повреди по цветовете или плодовете от късни слани. Изисква добра, рохкава почва. Тежките почви и почвите, склонни към задържане на вода, са неблагоприятни. Мушмулите могат да се отглеждат на различни видове почви, с изключение на изключително варовити или слабо дренирани почви. Оптималната стойност на pH на почвата е около 7, така че почвата трябва да е неутрална. За да поддържат силен растеж и добри добиви, те се нуждаят от достатъчно влага .

Още: Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома

Земята за засаждане може да се подготви по цялата повърхност или на ивици по стръмни склонове, а насаждението може да се установи и върху неорана земя, чрез изкопаване на по-големи и по-дълбоки дупки.

Изискванията за отглеждане на мушмули са подобни на тези за ябълките, с изключение на това, че мушмулите са много устойчиви на болести . Разсадът от мушмула е доста устойчив на растителни болести и вредни насекоми. Въпреки това, мушмулата може да бъде нападната от гъсеници, които ядат листа, и от гъбични листни петна.

Размножаване чрез присаждане

Мушмулата се произвежда най-често чрез присаждане върху вегетативни подложки от дюля

Още: Жив плет готов след няколко часа? Възможно е с тези растения!

Подрязване и оформяне

Мушмулата най-често се отглежда във формата на куполовидна или подобрена пирамидална корона. Храстовата форма се постига както при ябълките. Първоначалната резитба за полудърветата е същата като за ябълките. След като основният ствол се установи, през зимата периодично разреждайте клоните, за да поддържате отворена корона. Резитбата в рода е подобна на тази при другите ябълкови дървета и се свежда до премахване на сухи или счупени и повредени клони и изтъняване на короната. Едногодишните клони могат да бъдат скъсени, за да се насърчи плодородието, да се предотврати удължаването на клоните и да се постигне по-добър растеж на клоните с местни клонки.

Перфектната морава: Ето как да създадете рай в градината си

Кога да берем и как да съхраняваме плодовете?

Плодовете са готови за прибиране в края на октомври или началото на ноември, като в зависимост от сорта тежат от 10 до 70 грама. Оставете плодовете на дървото възможно най-дълго, за да се постигне пълният им вкус. Берете ги към края на есента, когато стъблото лесно се отделя от клона, за предпочитане по време на сухо време. Беритбата на плодовете се извършва на ръка, след първите силни слани, след падане на листата. Беритбата се извършва в дървени или пластмасови щайги на слоеве от два до три плода.

Още: 5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина

Плодовете са безвкусни веднага след прибиране на реколтата и е необходимо да се съхраняват преди употреба. За да предотвратите гниене, накиснете стъблата в силен солен разтвор и едва след това подредете плодовете в щайги, като се уверите, че не се докосват и чашките им са обърнати надолу. Използвайте ги, когато месото омекне и покафенее. Понася доста студени условия на съхранение. Най-добре се съхранява при температура от 2 до 5°C и относителна влажност около 70%.

Употреба на мушмула

Мушмулата може да се консумира непреработена, в суров вид. Може да се използва за приготвяне на мармалад, ликьор и ракия, а експерти по народна медицина твърдят, че подобрява зрението, укрепва черния дроб и бъбреците, подобрява кръвната картина и облекчава болките в гърба и коленете. Препоръчва се също при световъртеж, диария, инфекции на устната кухина и дори срещу импотентност.

Изследователите са доказали, че плодът мушмула е много богат на фосфор, калий, калций, магнезий, желязо и антиоксиданти, което го прави много важна храна за човешкото здраве. В допълнение към тези вещества, мушмулата съдържа множество други съставки, танин, витамин С, пектин, смола, ябълчена, лимонена и винена киселина.

Още: Как да засадите ябълки от семената им

Тъй като неузрелите плодове на мушмулата имат стягащо действие, те могат да се използват за спиране на кървенето на венците и предотвратяване на появата на афти в устата. Освен това стимулира работата на слюнчените жлези и стомаха, поради което е особено препоръчителен за възрастни хора. Семената на това растение също са много здравословни, те се държат във вода, докато набъбнат, през което време освобождават лечебни съставки. Тази вода се използва като компрес при кожни наранявания.

Спечелете битката с телените червеи още преди да е започнала – ефективни методи за защита на картофите

Що се отнася до другите части на растението, използват се както цветът, така и листата, които се събират през пролетта. Те се сушат на въздух и се използват като чай. Това са все причини да си набавите разсад от мушмула тази или следващата година. Във всеки двор трябва да има поне едно дърво от това необичайно плодово дърво.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес