Защо растенията спират да растат, след като бъдат прищипани

16 май 2025, 18:15 часа

Тези, които решат сами да произвеждат разсад от семена, често се сблъскват с временно „спиране“ на растежа на растенията след бране. Обикновено не е причина за паника, особено ако растенията са с нормален цвят, изглеждат здрави и без деформации, и представяме няколко причини, поради които това може да се случи.

Според психолози: Наличието на много растения у дома е ясен симптом

Много е вероятно това да е естествена почивка след пресаждане или бране. Това е класическото поведение например на доматите - когато ги пресадите в чаша, те първо спират растежа на надземната част, насочват се към развитието на корени в ново пространство и едва след това продължават да растат на височина.

Коренът се нуждае от място, за да расте.

Още: Растенията, които ще държат змиите далече от градината ви

А именно, коренът се нуждае от време, за да се „установи“ и да започне отново да абсорбира вода и хранителни вещества. Този „трансплантационен шок“ може да продължи от няколко дни до седмица. Просто ги пуснете - щом се възстановят, те ще започнат да растат още по-силни (при условие че са осигурени оптимални условия за температура, светлина и влажност).

Брашнести буболечки: Kак да се отървем от тях?

Друга причина може да е липсата на място за корените - ако те са в малка чашка твърде дълго, корените могат да се уплътнят и тогава растението спира да расте, защото няма къде другаде да отиде. Пресадете ги в по-голям съд веднага щом видите корени, излизащи от дупките в дъното на чашата, или когато растежът се забави.

Може да се случи и така, че растенията имат твърде малко светлина, защото не могат да произведат достатъчно енергия чрез фотосинтеза. Дръжте ги на ярка дневна светлина (в идеалния случай прозорец с южно изложение) или използвайте лампи за отглеждане, ако са на закрито и са тъмни.

Обърнете внимание на температурата, влажността и светлината

Още: Най-подходящите растения за южен балкон – издържат на жега и слънце

Причина за застой в растежа може да бъде и температурен стрес. Ако са в твърде студена стая или близо до прозорец, където температурата пада през нощта, това може да забави растежа. Идеалната температура е около 20-25°C през деня и не под 15°C през нощта.

Важно е също да се спомене, че твърде много вода задушава корените, а твърде малкото ги изсушава, затова е необходимо оптимално поливане - поливайте, когато горният слой на почвата е сух на допир, но не чакайте да изсъхне напълно.

3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи

Сега е важно да бъдете търпеливи, за да може растението да се адаптира към новите условия, за да може да продължи да расте и скоро да бъде готово за пресаждане в градината.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес