Защо растенията ви умират: Причини, симптоми и решения за изтощена почва

12 май 2025, 16:02 часа

Съдържание:

Почвата е цяла екосистема с живи организми, които могат да бъдат благоприятни за растенията или не чак толкова. И често, дори на привидно плодородни почви, културите могат да се чувстват некомфортно поради биологичното си разграждане.

Биологично изчерпване на почвата

Почвата е рохкава, проветрива, влажна, торове са внесени „според науката“, но растенията не искат да се развиват в нея. Много опитни градинари са се сблъсквали с този проблем. Каква би могла да е причината? Когато изглежда, че всичко е взето предвид, проблемът може да е в нарушената почвена микрофлора.

Още: Тази грешка с разсада може да съсипе цялата ви реколта – ето как да я избегнете

В почвата винаги има десетки и стотици видове микроскопични бактерии и гъбички. Някои от тях са неутрални към растенията, други са патогенни, а трети са полезни. В идеалните почви преобладават полезните и неутралните микроорганизми. В неблагоприятни почви преобладават вредните.

Балансът на почвената биота се влияе от много фактори:

  • замърсяване;
  • засоляване;
  • киселинност;
  • обем на органичната материя;
  • температура;
  • влажност.

Ние самите, като се грижим за растенията, можем да допринесем за намаляването на полезните бактерии и гъбички. Например, чрез прекомерно прилагане на минерални торове, постоянно преполиване или ежегодно щателно отстраняване на всички растителни остатъци. В този случай не остават нормални условия или „храна“ за микроорганизмите.

Още: Забравете химията: С този домашен тор растенията ви ще растат здрави и буйни

Интензивното земеделие като цяло има много негативно въздействие върху почвеното биоразнообразие, а пестицидите също допринасят значително за това. Много фунгицидни препарати унищожават всички бактерии и гъбички, без да правят разлика между добри и лоши.

Ролята на почвената микрофлора в живота на растенията

Бактериите и гъбичките играят жизненоважна роля във всички етапи от живота на растенията. Преди всичко, те подготвят хранителен субстрат за тях, преработвайки всички видове органични вещества в неорганични съединения. Те са тези, които довеждат до съвършенство оборския тор, торовете, компоста или зеления тор, който добавяме към почвата. Без тях всички тези торове щяха да лежат като мъртва тежест в земята.

Тази ситуация често се среща на глинести и песъчливи почви с лоша микрофлора. Почвената биота също помага на растенията да абсорбират много минерали – азот, фосфор, калий, желязо, превръщайки ги в достъпни форми.

Още: Пепел в градината: Реколтата ви ще скочи, ако знаете как да я използвате правилно

Върху корените на растенията се образуват цели „многонационални“ градове от бактерии и гъбички, които използват продуктите на жизнената си дейност, а в замяна:

  • произвеждат регулатори на растежа;
  • ускоряване на развитието на кореновата система;
  • стимулират имунитета;
  • повишаване на устойчивостта на стрес;
  • предпазват от патогени;
  • намаляване на отрицателното въздействие на замърсяването.

Те се „интересуват“ от здравето на своя растителен приятел. И има десетки такива симбиотични взаимоотношения между растения и микроорганизми. Намаляването на броя на полезните бактерии и гъбички пряко влияе върху отглежданите култури. В биологично бедни почви добивите на култури намаляват значително, а болестите се регистрират много по-често.

Освен това, без микробиологични антагонисти, болестите се развиват по най-негативен сценарий, със сериозни загуби и дори смърт на растенията. Ето защо поддържането на почвения биологичен баланс е не по-малко важна задача от прилагането на торове или навременното поливане.

Още: Топ 5 начина да спасите растенията от слана – преди да е станало късно

Как да възстановим почвената микрофлора

Намаляването на количеството и качеството на полезната почвена биота може да бъде временно или прогресивно. Временните фактори включват например смъртта на аеробни бактерии по време на продължителни наводнения и анаеробни бактерии по време на периоди на суша.

Това са естествени процеси, протичащи във всички видове почви. Когато ограничаващите фактори бъдат елиминирани, те могат да бъдат възстановени за относително кратко време.

Прогресивната деградация е типична при продължително отрицателно въздействие:

Още: 5 зеленчука, които виреят най-добре в песъчлива почва

  • натрупване на пестициди;
  • значителни промени в химичния състав на почвите (засоляване);
  • промени в киселинния фон (подкисляване или алкализиране);
  • промени във физическата структура на почвата (уплътняване).

Биологичното разграждане се случва както в резултат на интензивно земеделие, така и в резултат на първоначално неблагоприятна околна среда. Например, някои видове почви могат да съдържат ниски нива на органична материя или да имат лоша въздухопропускливост. Тогава в кореновата зона има малко полезна микрофлора и за растенията е трудно да усвояват хранителни вещества и да се борят с болести.

В този случай можете да извършите сложни мерки за подобряване на почвата и да изчакате, докато микрофлората се възстанови по естествен път (често в продължение на години). Или можете да добавите микробиологични препарати с култури от ефективни микроорганизми (ЕМ).

Ефективността на микробиологичните препарати е отдавна доказана както в лабораторни, така и в полеви условия.

Още: Видове почва и най-добрите торове за всяка от тях

Тяхното използване позволява:

  • напълно потискат или намаляват въздействието на вредните бактерии и гъбички;
  • ускоряване на растежа, цъфтежа и плододаването на културите;
  • повишаване на устойчивостта на растенията към неблагоприятни фактори на околната среда.

Освен това, различните видове почва или култури може да изискват собствен набор от EM. В някои случаи е необходимо комплексно биологично възстановяване на почвите, докато в други е необходимо целенасочено подобряване на храненето на растенията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес