Нова 3D технология помага в обучението на студенти по медицина. Благодарение на програмата 3D Atlas of Neurological Surgery, студентите от Медицинския факултет на Софийския университет изучават човешката анатомия по лесен и интерактивен начин.
Още: Българин с престижна европейска награда за млад учен
"Атласът по невроанатомия и неврохирургия започна преди няколко години, през 2022-ра. Като решихме да приложим съвременни технологии за повърхностно сканиране на реални анатомични препарати, като целта беше да се създаде база данни, която да се използва за обучение", разказа неврохирургът д-р Тома Спириев, пред Actualno.com.
Снимка: 3D Atlas of Neurological Surgery
Още: Български учени със световен пробив в изследването на аутизма
Още: Ученици с призив за живот чрез кръводаряване
Проектът е дело на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, съвместно с болница “Токуда” и клиники по неврохирургия в Германия и Дания. Всеки един от 3D моделите е анотиран и чрез тях Катедрата по анатомия въвежда нови методи на обучение чрез виртуална реалност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Младите вярват и са готови да променят България, но нямат място на масата: Ново проучване
Още: "Център за слънчеви деца": Криско събра 1 млн. лв. за фондацията си
Благодарение на VR технологията, студентите имат възможността да разгледат препаратите отблизо, като допълнение към класическите учебници по човешка анатомия, за да могат да усвоят материала по-бързо и качествено.
"Това не е макет, това е действителен препарат от починал човек, така че след това може доста по-добре да се води това обучение със студентите. И най-важното, те могат в реално време да увеличат изображението, без да се наруши качеството", допълни проф. Иван Масларски, ръководител на катедрата по Анатомия и хистология към СУ.
Повече за иновативният начин на обучение - вижте в репортажа:
Още: Безплатни очни прегледи на шофьори в цялата страна
Още: Радомирски села отново станаха работна площадка за младежи с интелектуални затруднения