Макар месото е важна част от менюто на всеки, прекомерната консумация може да причини много вреди на здравето. Това не означава, че трябва да се откажете от вкусните пържоли, но е добре да знаете, че прекаляването с тях води до неприятни последици. Ето до какво води прекаляването с месото:
Още: 12 растения, които топят стреса и зареждат с енергия – естествено и доказано
Още: Не е просто преяждане: Болката след хранене може да е първият признак на диабет
1. Образуване на камъни в бъбреците
Животинските протеини съдържат ароматни органични съединения, наречени пурини. Те се разграждат до пикочна киселина, но прекомерното им количество води до образуване на камъни в бъбреците. Може да ги избегнете, като намалите консумацията на месо и пиете много вода.
2. Дехидратация
Още: 5 лесни и ефективни начина да подобрим психическото си здраве
Още: Периодичното гладуване: Тайната на доброто здраве или неочакван капан
Поради завишеното количество на пикочната киселина, за което стана въпрос по-горе, изпитвате по-силна жажда от обикновено. Бъбреците ви се нуждаят от вода за разреждане на всякакви токсини, така че пийте редовно вода, където и да сте.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Всички я правим, това е най-голямата грешка при готвенето на картофи
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете пържоли 7 дни подред
3. Запек
Месото е богато на протеини и бедно на фибри. Фибрите обикновено са набавят от плодовете, зеленчуците, пълнозърнестите продукти. Опитайте се да приемате достатъчно такъв тип храна. Запекът и болките в стомаха са едни от първите признаци за недостиг на фибри. Нека салатата присъства във всяко ваше ядене от деня.
4. Главоболие
Още: Тази диета бори безсънието само за 24 часа
Още: Лекар: Витамините, които е по-добре да съхранявате в хладилника
Дехидртацията води и до главоболие, което е резултат от сгъстяването на кръвта, забавянето на циркулацията й, което от своя страна намалява снабдяването на мозъка с кислород.
5. Проблеми със сърцето
Колкото повече фибри съдържа храната, която приемате, толкова по-защитено е сърцето ви. Ако се храните основно с месо, със сигурност ще усетите недостиг на фибри. Месото, особено червеното, утроява риска от сърдечни проблеми и съдържа голямо количество наситени мазнини, които пък повишават нивата на лошия холестерол (LDL).
6. По-често разболяване
Наситените мазнини от червеното и обработеното месо не съдържат антиоксиданти, необходими на тялото да се бори с евентуални възпаления. В плодовете и зеленчуците се съдържат различни антиоксиданти, затова е толкова важно да спазвате “цветна” диета. Цветовете на плодовете се свързват със същия цвят пигменти от определена група антиоксиданти.
7. Лош дъх
Диета, богата на протеини и мазнини, но бедна на въглехидрати, причинява образуване на кетони. Кетоните се отделят от дъха и се усещат като миризма на ацетон. Затова, ако спазвате кетонна диета, може да имате подобни проблеми. Може да ги избегнете като включите достатъчно въглехидрати в менюто си.
8. Проблеми с ноктите и косата
В месото няма достатъчно количество витамин С. Витамин С играе важна роля в образуването на колаген, протеинът, който се грижи за добрия вид на кожата, косата, ноктите. Ако косата ви се накъсва, а ноктите ви стават чупливи, може би е време да ограничите консумацията на месо.
9. Слаби кости
Високото съдържание на протеини, води до повишена загуба на калций. Калцият е изключително важен за здравината на костите. Тялото ви не произвежда калций, който се получава само чрез храната, която приемате или от добавки.
10. Умора
Храната, съдържаща месо, се усвоява по-трудно от храносмилателната система от плодовете и зеленчуците. Организмът полага много повече усилия да разгради месната храна, което води до умора.
Изберете си един ден от седмицата, в който не консумирате никакво месо, включете повече плодове, зеленчуци и храни, богати на фибри, за да поддържате баланс в организма си.