Боровинките са много богати на антиоксиданти, витамини (C, K), фибри и минерали, спомагат за подобряване на зрението, нормализират храносмилането и намаляват риска от хронични заболявания. Въпреки всичките си ползи, за някои хора консумацията им може да бъде опасна, според изданието The Health Site.
Противопоказания за консумация на боровинки
Хора с алергии и индивидуална непоносимост. Както всеки друг продукт, боровинките могат да причинят алергични реакции. Въпреки че алергията към боровинките е по-рядка, отколкото например към ягодите, тя все пак е възможна. Симптомите на алергия могат да варират от леки до тежки:
- кожни прояви
- сърбеж, уртикария, зачервяване на кожата
- храносмилателни нарушения
- гадене, повръщане, диария, коремна болка
- респираторни проблеми
- запушен нос, хрема, кихане, кашлица, затруднено дишане, ангиоедем
- анафилактичен шок
В тези храни има повече антиоксиданти от боровинките
В редки, но тежки случаи е възможна системна алергична реакция, изискваща незабавна медицинска помощ.
Въпреки че боровинките са богати на фибри, които са полезни за храносмилането, в някои случаи този компонент може да представлява проблем за хора с определени стомашно-чревни проблеми. Боровинките съдържат органични киселини (ябълчена, лимонена), които могат да раздразнят лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника по време на обостряния на тези заболявания, увеличавайки болката и дискомфорта. На хората с такива диагнози се препоръчва да ограничат или напълно да изключат боровинките от диетата си по време на периоди на обостряния.
При дивертикулит този плод също не е препоръчителен. Това е състояние, при което в стените на дебелото черво се образуват малки торбички (дивертикули). Някои лекари смятат, че малките семки на боровинките (както и на други горски плодове, ядки и семена) могат да се забият в тези дивертикули, причинявайки възпаление и болка.
Високото съдържание на фибри в боровинките може да причини повишено газообразуване и подуване на корема при хора с чувствителен храносмилателен тракт или синдром на раздразнените черва, особено когато се консумират в големи порции.
Боровинките не трябва да се консумират и от хора, приемащи антикоагуланти (лекарства за разреждане на кръвта). Боровинките съдържат значителни количества витамин К. Витамин К играе ключова роля в съсирването на кръвта. Той е необходим за синтеза на определени фактори на кръвосъсирването в черния дроб.
Торене на боровинките през пролетта: Как да разберете от какво имат нужда?
Прекомерната консумация на витамин К може да намали ефекта на антикоагулантите, увеличавайки риска от образуване на кръвни съсиреци. Но от друга страна рязкото намаляване на приема на витамин К може да засили ефектите на лекарствата, увеличавайки риска от кървене.
Такива пациенти не е нужно напълно да се отказват от боровинките, но трябва да ги консумират в умерени, контролирани количества, като редовно се консултират с лекар, пише още изданието.
Как да помогнем на боровинките да дадат плодове? С този витаминен тор!
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!