Бадемите са една от най-здравословните ядки, но дори и те като всяка здравословна храна, трябва да се консумират умерено.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Д-р Елена Сюракшина, ендокринолог от най-висока категория, кандидат на медицинските науки и диетолог, споделя за ползите, които бадемите носят на тялото и в какво количество може да се консумират на ден.
Ползите от бадемите и по колко може да се ядат на ден
Плода на бадемовото дърво съдържа много важни за организма вещества. Той е естествен източник на олеинова киселина (спомага за намаляване нивото на „лошия” холестерол), фитинова киселина (предпазва организма от свободните радикали). В състава му влизат още витамини от група В, витамини С, Н, Е, калий, калций, силиций, магнезий, фосфор, желязо, кобалт, манган, мед, молибден, селен, хром, цинк, флуор и йод.
За бързо отслабване: Яжте бадемите с това
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Бадемовите ядки са висококалорични, затова оптималното количество, което може да се консумира от тях на ден е около 30 грама. Нормата на ден зависи от индивидуалните характеристики на човешкото тяло. Мъжете, занимаващи се с ежедневен физически труд, и спортистите, които наддават, могат да увеличат размера на порцията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Бадемите осигуряват половината от дневната нужда на тялото от витамин Е. Следователно жените могат да консумират 23 бадемови ядки дневно, за да поддържат висока костна плътност, да контролират теглото си и да подобрят физическата красота.
Бадемите са изключително полезни за:
- сърдечно-съдовата система;
- стомашно-чревния тракт;
- мозъка.
Вреда от бадемите
Повишената консумация на бадеми се свързва с повишен риск от камъни в бъбреците, така че ако имате съответни заболявания или сте предразположени към тях, трябва да се консултирате с вашия лекар преди да ги включите в диетата си.
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
Наличието на фитати в бадемовите ядки пречи на усвояването на желязо, цинк и някои други минерали. Внимавайте с тяхната консумация и при синдрома на раздразнените черва - бадемите могат да нарушат храносмилането, да причинят подуване на корема или диария. Ако имате хронични стомашно-чревни заболявания или по време на тяхното обостряне, по-добре е да се консултирате с лекар преди консумацията на бадеми.
Бадемите са алергизиращ продукт. Ето защо хората, които са склонни към алергична реакция, трябва да използват тази ядка с повишено внимание и да наблюдават дозировката.
Освен това, ако се консумират в излишък, бадемовите ядки могат да причинят излишно наддаване на тегло. Ето защо трябва да следвате нормата и да ядете ядки без сол или захар, съветва още специалистът.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!