Изследователи от университета в Единбург и Института Макс Планк за биология на стареенето в Германия разкриха защо при някои хора стареенето настъпва по-бързо, съобщава Eurekalert.
Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Дефицит на желязо - причина за по-бързо стареене
Отбелязва се, че екипът е идентифицирал десет региона на генома, които са свързани с продължителността на живота. Проучването включва и оценка на здравословното състояние на около 60 хиляди столетници.
Най-добрата напитка за възрастните хора - спира стареенето и предпазва от заболявания
В резултат на това експертите са установили, че нормалните нива на желязо в кръвта помагат за поддържане на младостта.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Установено е, че гените, които участват в метаболизма на желязото в кръвта, са отговорни и за по-дългата продължителност на живота без заболяване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Между другото, както дефицитът, така и прекомерното количество микроелементи имат отрицателно въздействие върху здравето.
„Нашите открития относно метаболизма на желязото обясняват защо прекалено високите нива на богато на желязо червено месо в диетата допринасят за сърдечни заболявания при хората “, отбелязват изследователите.
Как да си набавим желязо?
Храните с високо съдържание на желязо включват месо, морски дарове, риба и яйца, както и растителни храни, съдържащи желязо, като бобови растения, зеленчуци и зеленчуци. Грахът, бобът, лещата и броколите са особено богати на желязо. Но има една подробност. Човешкото тяло е в състояние да абсорбира само 10% от цялото желязо, което влиза в тялото. Витамините С и В12, както и пепсинът и медта повишават качеството на усвояване на желязото, особено когато постъпват в организма от животински източници. И този процес се инхибира от продукти, съдържащи калций, витамин Е, фосфати и цинк. Те включват млечни продукти, кафе, чай, какао, червено вино и газирани напитки.
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Качеството на усвояването на желязото в червата също се намалява от храни, богати на диетични фибри. Те задържат желязото и го извеждат от тялото. Някои лекарства също пречат на усвояването на микроелементите, включително антиациди, калциеви соли и тетрациклинови антибиотици. Всичко това обяснява защо е много трудно да се набави достатъчно желязо от храната за нормалното функциониране на организма, особено за хора, които се нуждаят от него в повишени дози. Това налага набавянето му по допълнителни начини, един от които е използването на специални лекарства и хранителни добавки. Дневната нужда от желязо зависи от пола и възрастта. В същото време бременните жени трябва да получават почти два пъти повече желязо дневно.
При небалансирана диета или при установен железен дефицит се пристъпва към прием на добавки в терапевтична доза, предписана от специалист!
Лекар: Това издава, че имунната ви система е започнала да старее
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!