Изпълнителната агенция по лекарствата е под шапката на Министерство на здравеопазването и е само регистратор, няма функциите и правомощията на независим регулатор - не е ли време да мислим за независим регулатор по отношение на лекарствата или това не е удобно на крупни интереси, свързани с производството, търговията и износа на лекарства?
Още: Информирай се навреме: среща с проф. д-р Зафер Токташ в София
Още: Пациентите с рак може да живеят по-дълго и по-качествено: Организация е измислила как
Това запита пред медиите в парламента главният прокурор Сотир Цацаров, предаде БГНЕС.
Обвинител номер едно бе изслушан днес от депутатите в Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата.
На закрито заседание Цацаров запозна народните представители с информацията за системата БАЦИС (Българска акцизна централизирана информационна система) и създадените предпоставки за допускане заличаване на акцизни, данъчни документи. Заседанието по тази точка бе закрито за представители на медиите.
Още: Стотици отнесоха глоби заради фалшиви сигнали на телефон 112
Още: Трагедията в Кочани: "Пирогов" с равносметка за помощта, която оказа
Народни представители зададоха различни въпроси на Цацаров за дейността на прокуратурата по отношение противодействието на контрабандата на рискови и акцизни стоки, както и стоки, застрашаващи живота или здравето на хората. В изслушването освен депутатите от комисията и председателят на ДАНС Димитър Георгиев участваха зам.-директор на НАП, представители на Агенция „Митници”, на МВР, председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Валентин Златев, изпълнителният директор на БПГА Андрей Делчев и др.
Според Цацаров народните представители имат законодателна инициатива и трябва да се сетят, че в сферата на контрола на лекарствата промените са необходими.
Още: 980 грама живот: Лекари в Пловдив се борят за живота на недоносено бебе
Още: Информационна среща със сърдечно-съдовия хирург доц. д-р Кенан Кара – 23 май в София
Паралелният износ на лекарства на първо място е в правомощията на контролните органи, тази дейност, от която се извличат големи печалби не е престъпление по отношение на българския НК, заяви главният прокурор Сотир Цацаров по време на изслушването му.
"Излишно е да казвам, че паралелният износ на лекарства може да се дължи както на предишен паралелен внос, или въобще на внос или на лекарства, които така или иначе са легално в страната и са изписвани по надлежния ред и финансирани от НЗОК по техните правила, и въпреки всичко не са стигнали до крайните потребители по ред причини", коментира Цацаров.
"Сред причините могат да бъдат тези, че лицата, снабдени с определени документи, които удостоверяват правото да получат тези лекарства, просто са ги получили, но реално нямат нужда от тях, просто защото не страдат от такива заболявания. Така или иначе медикаменти напускат страната - част от тях са резултат на внос в страната, последващ износ след действия, свързани с преопаковане и подмяна на опаковки и лекарствени средства вътре в страната, или лекарства, които са легално в българската здравна система, които стигат или не достигат до пациенти, а направо - доболнични заведения", посочи Цацаров.
Още: Безумие: НЗОК финансира трансплантация на жена в САЩ, но без транспорта и престоя
Още: Ние сме сърцето на здравеопазването: Медицинските сестри на протест на професионалния им празник
"И в двата случая тези лекарства поемат навън, в страни, където тези лекарства постигат много по-голяма икономическа реализаци, каза той. "Проблемът малко или много рефлектира върху здравето на нацията и на българските граждани, но износът и вносът на такива лекарства и манипулацията с опаковки и други са на първо място в правомощията на контролните органи. Тази дейност, от която се извличат големи печалби не е престъпление по отношение на българския НК. Може да се търси такова, ако има пране на пари и евентуално - митническа контрабанда, които са в правомощията на прокуратурата. Всичко останало, с участие или не на медицински лица, е в правомощията на контролните органи", категоричен бе Цацаров.
И едно лично мнение - за мен българският закон и нормативните актове, които касаят Изпълнителната агенция за контрол на лекарствата, са предпоставка за всичко онова, което се случва, заяви главният прокурор. Ако Изпълнителната агенция по лекарствата има истински правомощия, то тогава нещата биха изглеждали по коренно различен начин, добави той. Право на законотворчество има не само правителството, но и народните представители, отбеляза главният прокурор.
Сътрудничеството между прокуратурата и Изпълнителната агенция по лекарствата е на високо ниво, продължи Цацаров. "Но ако се установи нелегален износ, обикновено - чрез куриерски пратки, може да се стигне и до достигане до потребителя на лекарства, които са със съмнителен произход. По-опасният резултат е застрашаване на здравето на хората, като им се предлагат преопаковани лекарства, които не са произведени в ЕС. Обикновено става дума за лечение на редки болести и за много скъпи лекарства, чрез които се търси шанс за болните", продължи главният прокурор.
Оказва се, че ние облагодетелстваме определени хора, които правят реекспорт на гърба на държавата, тъй като има пропуски в НС, реагира по време на изслушването Драгомир Стойнев от БСП за България. Не може да обвиняваме прокуратурата, че не сме им дали лост, начин, като законотворци да препятстват определени действия, опонира му Емил Димитров от ПГ на ОП.
Този паралелен износ на лекарства формира чиста печалба на година от 200 млн. лв., посочи и Стефан Бурджев от ПГ на БСП за България.
Тук става дума за легалния паралелен износ, а не за нелегалния - трябва да бъдем изключително внимателни в подхода при внасяне на законодателни промени, отбеляза председателят на здравната комисия Даниела Дариткова.